Sinirlerinizle Oynayacak 8 Rahatsız Edici Film - Cinedb

avatar
Anonim Editör

Bazı filmler ne güldürür ne ağlatır. İzlerken tüm gerçekliğiyle tüylerinizi diken diken edecek filmlerin listesi.

1. GEMİDE

1. GEMİDE loading
Erkan Can'ın başrolünü oynadığı 1999 yapımı film, Altın Portakal’da; en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi 2.film, juri özel ödüllerini almıştır. Denizden kum çıkartıp bunun satışını gerçekleştiren bir şirkete bağlı gemilerden birinin kaptanı (Erkan Can) ve tayfasının İstanbul semalarında yaşadıkları anlatan bu film gerilim severler için mükemmel. Aynı zamanda filmde, Laleli' de  Bir Azize filmi ile aynı sahneler kullanılmıştır.

2. BALANS VE MANEVRA

Teoman'ın 2005 yılında yönetmenliğini, senaristliğini, oyunculuğunu ve müziğini yaptığı
“sevdiğinde çekip gitme zamanı gelmiştir.
göğüslerinin arasına başını sakla,
nefes al yürü çek git...
hayat sürprizlerle dolu
eczaneden çıkıyorum.
teraziden şimdi indim.
80 kilo çekiyorum.
seni seviyorum.”
dizeleriyle başlayan  film, görüntü yönetmeninin başarısıyla, tabii ki müzikleriyle ve senaryosundaki çarpıcılık tüylerinizi diken diken edecek.

3. BARDA

Serdar Akar'ın yazıp yönettiği, gerçek bir olaydan esinlenilerek çekilen film, 1997 yılında Ankara'da bir barda gerçekleşen bir grup gence uygulanan tecavüz, işkence ve cinayeti konu ediniyor. Film şiddet dolu sahneleriyle sizi alt üst edebilir.

4. DUVAR

4. DUVAR loading
Yılmaz Güney’in yazıp yönettiği, Tuncel Kurtiz ve Ayşe Emel Mesci dışındaki oyuncuların tamamen amatör olduğu, hapishanedeki işkence ve acıları açıkça gösteren film karnınıza bir yumruk gibi oturabilir. 1983 yapımı film Yılmaz Güney'in, Cannes'da büyük ödülü alan Yol'dan sonraki ilk, yaşamındaki ise son filmidir.

5. ANAYURT OTELİ

Vizyon Tarihi: 23 Ekim 1987
Attila İlhan' ın “Cinsel saplantılı roman” dediği Yusuf Atılgan’ın eserinden uyarlanan, yönetmenliğini Ömer Kavur'un yaptığı, başrollerinde Macit Koper, Şahika Tekand, Orhan Çağman ve Serra Yılmaz'ın rol aldığı 1986 yapımı bir film, hayatı sadece fantaziler üzerine kurulu Zebercet' in, Oedipus kompleksi, sayılara olan idefiksli ruh hali, obsesif kompulsif bozukluğu, duygu yitimi gibi psikolojik hallerine tanıklık etmemizi sağlayarak bizi hem geriyor hem sarsıyor.

6. AĞIR ROMAN

6. AĞIR ROMAN loading
Metin Kaçan’ın kitabından uyarlanan 1996 yapımı filmin yönetmeni Mustafa Altıoklar, görüntü yönetmeni de Ertunç Şenkay'dır. Başrollerde Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu, Savaş Dinçel, Küçük İskender ve Burak Sergen oynamıştır. Küçük bir mahalledeki acımasız hayatları edebi bir üslupla aktaran film replikleri ve oyuncularıyla da size hayatı sorgulatabilir.

7. SARMAŞIK

Modern Türk sineması standartlarının bir hayli üzerinde bulunan, Tolga Karaçelik'in yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği 2015 yapımı filmde Afrika'ya gitmekte olan bir geminin sahibinin iflas etmesiyle  mürettebattan 6 kişi gemide kalmak zorunda kalır. 5 gemici ve bir de kaptandan oluşan mürettebat bu huzursuz bekleyişte hiyerarşik güç mücadelesini anlatıyor.  Gerilim dolu sahnelerini izlerken, iyi ki orada değilim diyeceğiniz bir film.

İlginizi Çekebilecek Listeler

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıştır.