Sınırlı İmkan Sınırsız Hayal Gücü İle Çekilmiş 8 Fantastik Türk Filmi - Cinedb

avatar
Anonim Editör

1950'li yıllarda başlayan bu fantastik sürece damgasını vurmuş filmlerin afişleri de, ismiyle müsemma "fantastik"!

1.BAYTEKİN FEZADA ÇARPIŞANLAR (1976)

1.BAYTEKİN FEZADA ÇARPIŞANLAR (1976) loading
Bir Şinasi Özkonuk yapımı olan film, Bay Tekin’in gezegenler arası macerasını anlatmaktadır. Dönemin progresive Anadolu rock grubu Koyun tarafından yapılan müzikleri ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan sahneleri ile Türk sinemasının kültleri arasına girmeyi başarmıştır.

2. DRAKULA İSTANBUL’DA (1953)

2. DRAKULA İSTANBUL’DA (1953) loading
Drakula İstanbul’da Türk Sinemasında çok az örneğe sahip korku filmlerinin en başarılısı olarak nitelendiriliyor. Bu başarısını, diğer tüm Drakula versiyonlarının aksine, uyarlandığı “Kazıklı Voyvoda” kitabını özgün bir anlatımla işlemesine borçludur. 

3. BEDMEN YARASA ADAM (1973)

3. BEDMEN YARASA ADAM (1973) loading
Film, Betmen ve Robin’in gizemli ölümlerin önüne geçmek için kötülere karşı savaşını onu alıyor. Sahne kopukluklarından dolayı anlamlandırılamayan kısımları olan Betmen Yarasa Adam, filmin ortalarından itibaren erotik bir çizgide ilerliyor.

4. KİLİNK UÇAN ADAMA KARŞI (1967)

4. KİLİNK UÇAN ADAMA KARŞI (1967) loading
Filmde bir ölüm makinesi üzerinde çalışan Kilink ile onun çalışmalarına engel olmak isteyen Süpermen Uçan Adam’ın mücadelesi anlatılır.

5. TURİST ÖMER UZAY YOLUNDA (1973)

5. TURİST ÖMER UZAY YOLUNDA (1973) loading
Deney yapmak için uzaylılar tarafından kaçırılan Turist Ömer’in maceralarının anlatıldığı film Sadri Alışık’ın oyunculuk performansı ile en iyiler arasına girmeyi başarıyor. Film aynı zamanda dünyadaki ilk uzun metrajlı Uzay Yolu filmi olma özelliğini taşıyor.

6.SEVİMLİ FRANKEŞTAYN (1975)

6.SEVİMLİ FRANKEŞTAYN (1975) loading
Mel Broks’un aynı adlı filminin Yeşilçam uyarlaması olan film, dedesinden kalan tıp kitabındaki ölümü yenme deneyini gerçekleştirmeye çalışan Timur Frank’ın hikayesini anlatıyor. Başrolde Bülent Kayabaş’ın yer aldığı film teknik açıdan yetersiz olsada yerli kültler arasında kendine yer buluyor.

7. DÜNYAYI KURTARAN ADAM (1982)

7. DÜNYAYI KURTARAN ADAM (1982) loading
70’lerin Yeşilçam’ının Hollywood bilim kurgu öykülerinin düşük bütçeyle adapte edilmesiyle oluşan fantastik filmler geleneğini 'mükemmelliğe' taşıyan 1982 tarihli yapım son yıllarda tüm dünyada 'trash' film meraklılarının gözdeleri arasında girdi.

8. 3 DEV ADAM (1973)

8. 3 DEV ADAM (1973) loading
3 Adam, Marvel’in Örümcek Adam, Kaptan Amerika ve Santo kahramanlarını aynı filmde buluşturmuştur. Çizgi romanlarda oldukça popüler olan Örümcek Adam’ın dünyadaki ilk beyazperde canlandırması olması açısından film dünya sinema tarihinde de önemli bir yere sahiptir.

İlginizi Çekebilecek Listeler

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıştır.