Unutulmaz Erden Kıral Filmleri - Cinedb

Türk sinemasında en özel yerlerden birine sahip olan, gerek ulusal gerek uluslararası başarılar kazanmış Erden Kıral; 10 Nisan 1942’den dünyaya gelmişti. Son filmi Gece’yi 2014’de yöneten usta yönetmen Erden Kıral’ın doğum gününe özel filmografisinin en unutulmaz 5 filmini seçtik.

Ayna (1984)

Ayna (1984) loading
Ayna ya da yurtdışında bilinen ismi ile Der Spiegel; Erden Kıral’a İstanbul Film Festivali’nde ödül getirirken Venedik’te Altın Aslan adaylığına taşımıştı. Kıral’ın simge oyuncularından Nur Sürer’in başrolünde yer aldığı Türk Alman ortak yapımı film ilkel koşullarda yaşayan Zelihan ile Necmettin’in aşk öyküsünü anlatıyor.

Aşk Üzerine Söylenmemiş Her Şey (1995)

Aşk Üzerine Söylenmemiş Her Şey (1995) loading
Erden Kıral’ın diğer bir usta yönetmen Ömer Kavur ile yönettiği ve aşk üzerine bağımsız 5 adet kısa hikayeyi anlatan film farklı tarzı ile çok konuşuldu. Kurosawa’nın Dreams’inden, Coen Biraderler’in Ballad of Buster Scruggs filmine kadar benzetilebilecek yapısı ile Aşk Üzerine Söylenmemiş Her Şey filmi Tarık Akan ve Serap Aksoy’un başrollüğünde keyifle tercih edilebilecek unutulmaz bir yapım.

Mavi Sürgün (1993)

Mavi Sürgün (1993) loading
Erden Kıral’ın en unutulmaz filmlerinden birisi hiç şüphesiz Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın kendi Bodrum’a sürgün yıllarını anlattığı romanından uyarlanan Mavi Sürgün filmidir. Filmde Cevat Şakir’in yani namıdiğer Halikarnas Balıkçısı’nın Bodrum’u bir cennet haline getirişi anlatılıyor. Filmin başrolünde ise tecrübeli oyuncu Halil Ergün’ü izliyoruz. Mavi Sürgün filmi bir tanesi Montreal FIPRESCI olmak üzere tam 6 önemli ödül kazandı.

Bereketli Topraklar Üzerinde (1980)

Bereketli Topraklar Üzerinde (1980) loading
Sinemamızın hatta dizi sektörünün dahi en uğrak duraklarından birisi Çukurova’dır. En unutulmaz Çukurova filmlerinden birisi ise Orhan Kemal’in romanından uyarlanan Bereketli Topraklar Üzerinde filmidir. Pamuk tarlalarında çalışmak için köylerinden Çukurova’ya göçen 3 işçinin trajik öyküsünü anlatan filmin başrollerinde Tuncel Kurtiz, Yaman Okay, Nur Sürer ve Erkan Yücel var. Film Nantes ve Strasbourg film festivallerinden toplamda üç ödül ile döndü.

Hakkari'de Bir Mevsim (1982)

Hakkari'de Bir Mevsim (1982) loading
Hakkari’de Bir Mevsim; Erden Kıral’ın en unutulmaz filmi unvanını taşıyor. Sistem dışı yapısıyla Kıral’ın mevcut sinema çarkının dışına itilmesine sebep olan film yönetmenin neredeyse ömür boyu sürecek bir sansür ile karşılaşmasına sebep oldu. Siyasi sebeplerden ötürü İran sınırı yakınlarındaki bir Kürt köyüne tayini çıkan bir Türk öğretmenin köyde geçirdiği zorlu ve tekinsiz bir yılı ve ardından aradan kalkan yanlış anlaşılmalar perdesini anlatan film Berlin Film Festivali’nden 4 ödül ile döndü ve Altın Ayı’ya da aday oldu. Filmin başrolünde Genco Erkal yer alıyordu.

İlginizi Çekebilecek Listeler

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıştır.