Yapımcı Mustafa Uslu'nun Skandalları - Cinedb

Sinemamızın son yıllarına jet hızıyla giriş yapan yapımcı Mustafa Uslu ile ilgili son dönemde özellikle sosyal medyada tepki çeken birçok olay oldu. Uslu ve filmleri ile ilgili tepki çeken durumlardan bazılarını derledik.

Ayla Filmi'nin Oscar Aday Adaylığı

Ayla Filmi'nin Oscar Aday Adaylığı loading
Ayla filminin yapımcısı Mustafa Uslu; 2018 senesinde Yabancı Dilde En İyi Film dalında Türkiye’nin aday adayı olma süreci ile ilgili çok konuşulan bir açıklamaya imza attı. Mustafa Uslu yaptığı açıklamada “Oscar’a Ayla aday olacaktı. Adayların açıklanmasına 2 saat kala benden ülkemi kötüleyecek bir konuşma yapmamı istediler. Ancak ben reddettim. Ülkemi kötülemediğim için Oscar’a aday olamadık.” ifadelerinde bulundu. Ancak Oscar adaylığı süreci hakkında yeterli bilgiye sahip olan kişilerin yaptığı açıklamaların ardından Uslu’nun filminin böyle bir süreç yaşamasının mümkün olmadığı; Ayla filminin bahsedilen son elemeye dahi kalamadığı anlaşıldı.

Ayla Filminin Yaratıcısı Yiğit Güralp

Ayla Filminin Yaratıcısı Yiğit Güralp loading
Mustafa Uslu; hepimizin gündemine Ayla filmi ile düştü. Kore Savaşı yıllarında yaşanan bir dramı anlatan ve milyonlarca insanı ağlatmayı başaran filmin arkasındaki isim ise filmin yaratıcı yapımcısı ve senaristi Yiğit Güralp’ti. Filmde yaşanan skandal, film vizyondaki yerini aldıktan sonra öğrenildi. Yiğit Güralp ile sorunlar yaşayan Mustafa Uslu; Güralp’in ismini filmden tamamen çıkarttı. Yiğit Güralp ve yapım şirketi arasındaki hukuki süreç ise hala devam ediyor.

Nazi Kampı Temalı Gala

Nazi Kampı Temalı Gala loading
Çiçero filminin 16 Ocak 2019 tarihinde görkemli bir şekilde galası gerçekleşti. Ancak gala için özel bir konsept hazırlanmıştı. Filmin galasında Nazilere ait olan ve binlerce Yahudi’nin katledildiği bir toplama kampı dekoru kuruldu. Galaya gelen konuklar bu Nazi kampında gülümseyerek poz vermek durumunda kaldılar. Bu fikir, uluslararası birçok mecradan da tepki topladı.

Çiçero Filmine 1 TL'lik Bilet

Çiçero Filmine 1 TL'lik Bilet loading
Çiçero filmi vizyondaki 8. haftasında sadece 441 kişi tarafından izlenmişti. Bu hafta ile birlikte filmin toplam izleyici sayısı 848.292 kişiye ulaştı. Seyirci sayısının azalmasından şikayetçi olan Uslu; birçok salonda bilet fiyatlarını 1 TL’ye düşürdü. Bu sayede film bir haftada 84.476 kişi tarafından izlenerek toplam seyirci sayısını yükseltti.

Terör Olayından Film

Terör Olayından Film loading
Uslu’nun yapımcılığını yaptığı filmlerle ilgili en güncel tartışma Türk İşi Dondurma filminin hikayesi üzerinden patlak verdi. Avustralya’da yaşayan dondurmacı iki Türk’ün; Çanakkale’ye doğru yola çıkan Avustralya askerleri üzerine savaş açmasını konu alan ve tüm hikayenin gerçek olduğu iddia edilen filmde anlatılan olayların aslında Osmanlı toprakları ile hiçbir alakası olmadığı açıklandı. Olay; bölgede yaşayan iki Afgan’ın 1. Dünya Savaşı’nı bahane ederek sivil halkın üzerine ateş açmasından ibaret. Üstelik bu Avustralya tarihinde kaydedilen ilk radikal İslami terör olayı oldu.

İlginizi Çekebilecek Listeler

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıştır.