Yeşilçam' ın En Güzel 10 Kadın Oyuncusu - Cinedb

avatar
Anonim Editör

Onlar Yeşilçam' ın en güzel kadınları.. İşte hem oyunculukları ile hem güzellikleri ile dikkat çeken o isimler...

1. TÜRKAN ŞORAY

1. TÜRKAN ŞORAY loading
60’lı yılların başında start alan sinema kariyeri boyunca sayısız filmde rol alan Şoray, “Sultan” lakabıyla anılmaktadır. Türk sinemasının gelmiş geçmiş en güzel ve büyük oyuncularından biri olan aktris, kariyeri boyunca hep zirvede kalmayı başarmıştır. Dramadan komediye farklı türlerdeki rolleri başarıyla canlandıran aktris, güzel, kırılgan, utangaç ama ulaşılmaz bir kadın profili çizmiş, bu özellikleri dolayısıyla da halkın sevgilisi olmuştur.

2. MÜJDE AR

2. MÜJDE AR loading
Asıl adı Kamile Suat Ebrem olan Müjde Ar 21 Haziran 1954+de doğmuştur. Türk sinema ve dizi oyuncusu. Özellikle, 1980'li yıllarda rol aldığı filmlerle, sinemada kadın kimliğini özgürleştiren, kadın cinselliğine farklı bir bakış açısı getiren kadın filmlerinin unutulmaz oyuncusu olmuş, Türk sinemasındaki kadın temsilinin değişmesini sağlamıştır.

3. GÜLŞEN BUBİKOĞLU

3. GÜLŞEN BUBİKOĞLU loading
Katıldığı Ses dergisi yarışmasını kazanarak adından söz ettiren Gülşen Bubikoğlu, sinema sektörüne bir Türker İnanoğlu filmi olan Yaban ile adım atmıştır. Sektörde henüz yeniyken kısa sürede parlayan yıldız, arka arkaya pek çok film çekmiş hem oyunculuğu hem de güzelliği ile uzunca bir süre gündemde kalmayı başarmıştır.

4. PERİHAN SAVAŞ

4. PERİHAN SAVAŞ loading
1 Ocak 1955 yılında Aksaray’da doğan aktris, oyunculuk ile 5 yaşında İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda tanıştı. 1971’de “Şehzade Simbad Kaf Dağında” adlı filmde ufak bir rol aldı. 1972’de “Korkusuz Beşler” filmiyle başrole yükselerek sinemaya geçti. 121 civarında filmde rol aldı ve sinemanın yanı sıra sahneye çıktı. 90’lı yılların dizilerinde rol aldı ve tv programları yaptı.

5. HÜLYA KOÇYİĞİT

5. HÜLYA KOÇYİĞİT loading
Hülya Koçyiğit 12 Aralık 1947’de Üsküdar’da dünyaya gelmiştir. Oynadığı ilk film olan Suzuz Yaz, 1964 yılında Berlin Film Festivali ve Meksika Film Festivali'nde en iyi film ödülünü alarak dünya çapında büyük bir başarı gösterdi. Sinema kariyeri boyunca 152 filmde rol aldı. 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçildi ve 1991-1992'de kurucusu olduğu SO-DER'e başkanlığına getirildi. Bu görevi 4 yıl sürdürmüştür ve halen yönetim kurulunda görev yapmaktadır.

6. FİLİZ AKIN

6. FİLİZ AKIN loading
Asıl adı Suna Akın olan oyuncu 2 Ocak 1943 Ankara doğumludur. Türk sinemasının asil, modern, kentli ve zarif yüzü olarak sinema tutkunlarının hayranlığını kazanan Filiz Akın, beyaz perdenin Avrupai yüzü, kolejli kızı, sarışın yıldızı olarak da tanınmaktadır. 1962 yılında Artist Mecmuası’na gönderdiği fotoğraf ile birinci oldu ve böylece sinema kariyeri başladı. Sanat hayatı boyunca pek çok filmde yer alan Filiz Akın Eşi Sönmez Köksal'ın Şubat,1998'te Paris Büyükelçisi olarak görevlendirilmesiyle resmen Paris Sefiresi oldu ve bu görevi 4 yıl sürdürdü.

7. ITIR ESEN

7. ITIR ESEN loading
Türk sineması seslendirme sanatçısı olan Hayri Esen’in kızı olarak 17 Aralık 1956’da İstanbul’da doğdu. Fotomodellik yaptığı bir dönemde Hürriyet gazetesinde kapak fotoğrafı oldu. Fotoğrafı gören Halit Refiğ o dönem cast ekibini oluşturduğu Aşk-ı Memnu’da “Nihal rolünü oynamasını teklif etti. Sonrasında, Münir Özkul-Adile Naşit filmlerinde evin masum kızı rolleri ile seyirciye kendisini sevdirmeyi başarmıştır.

8. BELGİN DORUK

8. BELGİN DORUK loading
1952 yılında, ortaokul son sınıftayken annesinin desteğiyle Yıldız Dergisi ve İstanbul Film’in açtığı yarışmaya girdi. O yıl yarışmadan birinci olarak çıkarak Çakırcalı Mehmet Efe'nin Definesi adlı film il sinema deneyini edindi. Daha sonra Ölüm Korkusu, Çölde Bir İstanbul Kızı ve en önemlisi Küçük Hanımefendi filminin serisiyle 1950'ler ve 1960'ların en popüler film yıldızlarından birisi olmuştur.

9. HALE SOYGAZİ

9. HALE SOYGAZİ loading
Türk sinemasının önemli aktrislerinden biri olan Soygazi, oyunculuk kariyeri boyunca başarılı yapımlarda rol almış, Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nce iki kez en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görülmüştür. Güçlü ve ayakları üstünde duran kadın rollerini başarıyla canlandırmış, Vurun Kahpeye, Maden, Bir Yudum Sevgi, Kadının Adı Yok, Usta Beni Öldürsene ve Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri isimli filmleriyle hafızalara kazınmıştır.

10. OYA AYDOĞAN

10. OYA AYDOĞAN loading
1976’da Ses Dergisi'nin düzenlediği 8. Sinema Artisti Yarışması'nda birinci oldu.[5] Aynı yıl ilk başrolünü Deli Şahin filminde oynadı. Aydoğan, 1976 ile 2016 yılları arasında toplam 51 sinema filmi ve 13 televizyon dizisi'nde rol aldı. Ferdi Tayfur, Serdar Gökhan, Kemal Sunal, Orhan Gencebay, Müslüm Gürses, Kadir İnanır, Cüneyt Arkın, Bulut Aras ve İbrahim Tatlıses gibi birçok sanatçı ile başrolü paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Listeler

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıştır.