Sinema Salonları Açıldıktan Sonra Uyulacak Kurallar Belli Oldu

Sinema Salonları Açıldıktan Sonra Uyulacak Kurallar Belli Oldu

1 Temmuz'da açılacak sinema salonlarında uyulması gereken kuralları Kültür ve Turizm Bakanlığı açıkladı. Salon kapasitesinin %60'ı kadar izleyici olacak.

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de sinema salonlarının kapatılmasına neden olan koronavirüs salgını tam olarak kontrol altına alınamamış olsa da, normalleşme için hazırlanan eylem planı dahilinde sinema salonlarının açılacağı tarih kesinleşti. 9 Haziran tarihinde yapılan açıklamada sinema salonlarının 1 Temmuz'dan itibaren alınacak önlemler doğrultusunda yeniden açılabileceği söylenmişti. 

Yapılan açıklamada hangi kuralların geçerli olacağı konusunda belirsizlikler vardı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun yayınladığı yeni genelgede bu sorular cevap buldu. "Kültür ve Sanat Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Sürecine İlişkin 2020/12 Sıra Sayıslı Genelge"ye göre 1 Temmuz tarihinde kapılarını yeniden ziyaretçilerine açacak sinema salonlarında uyulması zorunlu kurallar belirlendi.

Sinema Salonlarında Uyulması Gereken Kurallar

*    Bilet alma işlemleri online olarak gerçekleşecek, gösterimler için bilet çıktısı verilmeyecek. Aynı şekilde ödemelerin de mümkün olduğu temassız olarak gerçekleşmesi için gerekli şartlar sağlanacak.
*    Gösterimlerden 30 dakika önce salonlar hazır hâle getirilecek ve seyirci alımı kademeli olarak gerçekleştirilecek. Çıkışlarda ise kapıya en yakın sıradan başlanarak salonun terk edilmesi için personel gerekli anonsları ve uyarıları yapacak.
*    Gösterimler sırasında seyirciler arasında her yönde bir koltuk ara bırakılacak. Salon kapasitesinin en fazla yüzde 60’ı kadar seyirci alınacak.
*    Salon içinde su haricinde yiyecek-içecek tüketilmesine izin verilen salonlarda, seyirciler arasında her yönde iki koltuk ara bırakılacak.
*    Aynı aileden olanlar, sosyal mesafenin korunması için uygulanacak önlemlerden muaf olacak. Yani istedikleri takdirde yan yana koltuklarda, ara vermeden oturabilecek.
*    Tesis içindeki tüm klimalar yüzde 100 dışarıdan hava alacak şekilde çalıştırılacak.
*    Her gösterimden sonra salonlar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kurallara uygun olarak dezenfekte edilecek.
*    Seyirci kabulünde ve fuaye alanında sosyal mesafenin korunmasına dikkat edilecek.
*    Sinemaya/fuaye alanına girişte seyircilerin ateşi ölçülecek ve ateşi 38 derecenin üzerinde olanlar içeri alınmayacak.
*    Sinemaya girenlerin burada bulundukları süre boyunca maske takmaları zorunlu olacak. Sinemalarda, maskesi olmayan seyircilere temin edilmek üzere maskeler bulundurulacak.

Yorumlar