Sinemadaki Krizi Bakanlık Çözüyor

Sinemadaki Krizi Bakanlık Çözüyor

Bir süredir sinema filmi yapımcıları ile sinema salonu işletmecileri arasında yaşanan tatsız sürece meclise sunulan kanun teklifi son verecek.

Geçtiğimiz günlerde detaylarını sizinle paylaştığımız Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek olan düzenleme ile yapımcı ve dağıtımcılar arasındaki bilet bedeli - mısır promosyonu tartışmaları son bulacak.

Yapımcıların; sinema salonlarında daha fazla izleyici çekmek amaçlı yapılan promosyonlar sonucunda bilet başı gelirlerinin düştüğünü iddia etmesi üzerine bir kriz başlamış, bazı filmler vizyon tarihlerini ertelemişti. Ek olarak salonlardaki net seyirci sayılarının güvenilirliği de sorgulamaya açıldı. Bu duruma dağıtıcılar sert bir tepki gösterince ipler iyice gerildi. Nihayet zaten mecliste üzerinde çalışılmakta olan sinema ile ilgili kanun teklifi imdada yetişti. Bu teklif sayesinde şikayet edilen reklam süreleri sınırlandırılacak, promosyonların herkes tarafından takibi sağlanacak ve izleyici verilerini bakanlığın tutup kontrol ettiği bir altyapı inşa edilecek.

Yasanın geçmesi ile birlikte krizin de çözüme kavuşması bekleniyor.

Yorumlar