Sinemaya Destek Teklifi Yasalaştı

Sinemaya Destek Teklifi Yasalaştı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı sinemaya destek teklifi en sonunda yasalaştı.

Sinema hakkında bugüne dek yapılan en kapsamlı çalışma olan yeni yasa birçok farklı konuda yaptırımlar içeriyor. Bu yeni düzenlemelerin ülke sineması için bir devrim niteliğinde olması bekleniyor.

Yasaya göre;

-Filmler öncesindeki maksimum reklam süresi 10 dakika ile sınırlandırıldı.

-Film araları maksimum 15 dakika ile sınırlandırıldı.

-Dizi film de dahil olmak üzere her film kategorisi için 8’er kişilik üyelerden oluşacak destekleme komisyonları kuruluyor. Bu komisyonların vereceği kararlara göre birçok sinema filmine devlet desteği sağlanacak. Verilen maddi destekler filmin toplam bütçesinin %50’sini geçemeyecek.

- Filmlerin uygunluğunun denetlenmesi, gösterim kategorisinin belirlenmesi ve sansür yönetiminin gerçekleştirilmesi için bir denetim komisyonu kuruluyor. Teklifin en tartışılan ve istenmeyen maddesi olan komisyon 8 kişiden oluşacak. Komisyonun onaylamadığı filmler kesinlikle ülke içinde ticari dolaşıma giremeyecek. Ayrıca komisyon tarafından değerlendirilmeden festivallerde gösterilen filmler de +18 yaş sınırı alacak.

- Dizi filmlerin ve yabancı filmlerin değerlendirilmesi için ortak bir kuruluş oluşturulacak.

- İhtiyacı olan sinema emekçilerine devlet yardımları yapılacak.

- Yasanın getirdiği kurallara uymayan kişi ve kurumları ise oldukça ağır maddi cezalar bekliyor olacak.

İyisi ve kötüsü ile ülke sinemamız artık bir sinema kanununa sahip. Sinemamızın geleceği için alınacak kararların iyi sonuçlar doğurmasını ve hayırlı olmasını diliyoruz.

Yorumlar