Sinemia Resmen Hizmetine Son Verdi

Sinemia Resmen Hizmetine Son Verdi

İndirimli ve sınırsız sinema bileti sunan Sinemia platformu resmen kapandı.

Sinemia; 4 sene kadar önce yerli bir yatırım olarak hizmet vermeye başlamıştı. Aylık veya yıllık abone olarak belirli bir aylık ödeme karşılığında ayda 3, 4 veya sınırsız olarak sinema bileti hizmeti veren ve tekli bilet alımından çok daha ucuza hizmet sunan Sinemia girişimi resmen hizmeti durdurdu. Milyonlarca kullanıcıya ulaşmayı başaran Sinemia; sene başından bu yana kullanıcılarına mağduriyet yaratıyordu. Hizmetin durdurulduğu açıklaması sebepleri ile birlikte oldukça geç şekilde yapıldı.

 

Sinemia İlk Önce Amerika’dan Çekildi

Türkiye’deki başarılarının ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde de hizmet vermeye başlayan ve orada da milyonlarca dolarlık yatırıma ve çok sayıda üyeye ulaşan Sinemia; 2 yıl kadar önce kendi zirvesini gördü. Ancak yapılan kapanış açıklamasında da anlatıldığı üzerine Amerika’da piyasaya kendilerinden 10 kat daha fazla yatırım alan bir firmanın girmesiyle kuruluş ilk önce Amerika’daki hizmetlerini durdurdu.

Sinemia’nın Kapanma Sebebi Yeni Sinema Yasası

Sinemia’dan yapılan bu açıklamaya göre girişimi kapanma aşamasına gönderen en önemli şey 1 Temmuz 2019 itibari ile devreye giren yeni sinema yasası. Yeni sinema yasasına göre bilindiği üzere tüm sinema biletleri tek tip hale getirilmişti. Kampanyalar, toplu biletler, halk günleri, öğrenci indirimleri yasaklanmış ve bilet fiyatları artarak sabitlenmişti. Yasa gereği artık hizmet vermesi mümkün olmayan Sinemia zaten Ocak ayından bu yana üyelerine hizmet sunmuyor ancak para almaya devam ediyordu. Yapılan açıklamada şirketin herhangi bir kişisel gelir amaçlamadığı bu yüzden iftiralara inanılmaması gerektiği belirtildi. Ayrıca Sinemia; üyelerine paralarını geri almak için bankaya başvurmalarını önerdi.
 

Yorumlar