Soygun Film Afişi

Soygun Filmi Eleştirisi

2017’nin en çok konuşulan filmlerinden biri olan Good Time..

Öncelikle yönetmenlik ve oyunculuklarla başlayalım isterseniz. Film, Benny Safdie – Josh Safdie kardeşlerin üçüncü uzun metrajlı filmi olma özelliğini taşıyor. İkilinin bundan önceki filmleri 2009 yapımı Go Get Some Rosemary ve 2014 yapımı Heaven Knows What. Heaven Knows What ile Venice Film Festivali’nden ödülle dönen kardeşler anlaşılan bu filmden sonra çitayı yükseltmişler ve 2017’nin en çok konuşulan filmlerinden biri olan Good Time’ı çekmişler. Yani kısacası filmde yönetmenlik oldukça başarılı. Henüz üçüncü uzun metrajları olmasına karşın hiçbir şekilde sırıtmıyorlar. Özellikle Benny Safdie, filmde Connie’nin içine kapanık özürlü kardeşi Nick rolünde de resmen döktürüyor. Kendisini ilk olarak 2005 yapımı dördüncü Harry Potter filmi olan Harry Potter and the Goblit Fire (Harry Potter ve Ateş Kadehi)’daCedric Diggory rolüyle izlediğimiz, ardından 2008 – 2012 arası milyonlarca dolar hasılat yapan Twilight (Alacakaranlık)filmiyle dünya çapında tanınan genç oyuncu Robert Pattinson, bu filmdeki oyunculuğuyla kesinlikle sadece ‘aşık bir vampir’ olmadığını kanıtlıyor. Connie rolüyle gerçekten çok başarılı olan Pattinson’a bir de yönetmen de olan Benny Safdie ve Tarantino’nunson filmi Hateful Eight ile adeta küllerinden doğan aktrist Jennifer Jason Leigh’inperformansları da eklenince ortaya oyunculuklar bakımından kusursuz bir film çıkıyor.

***Yazının buradan sonrası filmi izlemeyenler için spoiler içermektedir.

Şimdi gelelim yazının başlığına neden techno müzik dediğime. Filmde ister soygun sahneleri, kaçış sahneleri, durgun sahneler olursa olsun durmak bilmeyen bir techno müzik var. Ve bu müzik filme o kadar yakışıyor ki film sizi resmen içine alıyor ve bu sayede biz seyircilerin gözündeki gerçekçiliği olabildiğince artıyor. Filmin en önemli yanlarından biri ise tek bir el silah ateşlenmemesi. Bir soygun hikayesi olsa da film aslında bir kardeşlik, dostluk, adanmışlık, aile ve ihanet kavramlarını içinde barındırıyor. Tam olarak aksiyon filmi diyemiyoruz ama bazı sahnelerde çatışma sahnesi olmasa da çok heyecanlanabiliyoruz ve merak ediyoruz. Film bu yönden kesinlikle çok başarılı bir film. Bunda da kusursuz biçimde kullanılan techno müziğin çok büyük payı olduğu aşikar. Bir de tabiki sinematografi mevzusu var. Filmde çok fazla gece planı var ve bu aslında filmin hikayesine de oldukça uygun. Gözü de yormayacak şekilde kullanılan ışıkla film görüntü yönetmenliğinde de oldukça başarılı. Özellikle gece planlarında ağır basan bazı renkler oldukça göze çarpıyor.

Filmin bir diğer başardığı şey ise kara komediye göz kırpması. Nikas kardeşlerin hayatı oldukça içler acısı olsa da Connie’nin hastaneden kardeşi değil de başka bir yaralı suçluyu kaçırması ve film boyunca onunla ortak olmaları kesinlikle ortaya çok kaliteli bir kara komedi çıkarıyor. Bu hata anlaşıldığında biz seyircilerin yüzünde gülümseme veya kahkaha olması gayet mümkün. Finale gelirsek tatmin edici bir final olmayabiliyor. Connie’nin her şeye rağmen kardeşi Nick’i kurtarıp soygundan da yırtmasını beklerken Connie yakalanıyor ve hapise atılıyor. Hastaneden yanlışlıkla kaçırdığı Ray ise polis baskınında camdan düşerek ölüyor ve Nick, psikologda Connie’den artık kurtulduğunu, hayatının artık düzene gireceğini söylediğini görüyoruz. Bu aslında kabaca kötü olmayan bir final ama film boyunca çok meraklanmamız ve Connie ile oldukça özdeşleşmemiz bize daha Connie’nin lehinde bir final görmek istememizi sağlıyor. Tüm bunların ışığında Good Time, müzikleri, oyunculukları, yönetmenliği ve senaryosuyla kesinlikle 2017’nin en büyük sürprizlerinden. İyi Seyirler Dileriz.

 

Yorumlar