Sözelcileri Bile Kendine Hayran Bırakan Matematik Konulu 8 Film

avatar
Anonim Editör

Sayıların ve formüllerin gizemli dünyasından birbirinden heyecanlı matematik konulu filmlerle çok güncel bir seçki hazırladık..

Gizli Sayılar / Hidden Figures – 2016

Gizli Sayılar / Hidden Figures – 2016

Sovyetler Birliği'nin 1957'de Sputnik I ile Yuri Gagarin'i uzaya göndermesinin ardından, Amerika Birleşik Devletleri'nde özellikle NASA üzerinde yörüngeye bir astronot gönderme konusunda baskı iyice artmıştır. Uzay Araştırmaları Birimi'nin başındaki Al Harrison aralarında siyahi kadın matematikçi Katherine Goble Johnson'ın da bulunduğu özel bir ekip kurar. Matematik dehası Johnson ile birlikte bir başka matematikçi Dorothy Vaughan ve mühendis Mary Jackson çalıştıkları kurumda karşılaştıkları bütün ayrımcı kurallara rağmen, Amerika'nın uzaya insan gönderme araştırmalarında hayati önemde işler başaracak, birçok önyargıyı yıkmayı başaracaklardır.

Sonsuzluk Teorisi / The Man Who Knew Infinity – 2015

Sonsuzluk Teorisi / The Man Who Knew Infinity – 2015

Madras'da fakir bir ailenin çocuğu olarak doğan ve iyi bir eğitim almamış olan Srinivasa Ramanujan, matematik çalışmalarını İngiltere'ye, Cambridge Üniversitesi'ne gönderir. Bu çalışmalardan çok etkilenen G.H. Hardy genç dâhiyi üniversiteye davet eder. Tüm hayatını geçirdiği ülkeyi ve sevdiği kadını geride bırakarak İngiltere'ye gelen Ramanujan, hem hiç alışık olmadığı akademik dünyaya alışmaya, hem de 1. Dünya Savaşı'nı tüm ağırlığıyla hisseden ülkede yabancı düşmanlığıyla mücadele etmeye çalışacaktır.

Yapay Oyun / The Imitation Game – 2014

Yapay Oyun / The Imitation Game – 2014

II. Dünya Savaşı Nazi Almanyası’nın hâkimiyetinde birden çok cephede çok çetin biçimde devam etmektedir. İngiliz İstihbaratı tüm yoğun çabalarına ve yüzlerce kişiyi çalıştırmasına rağmen Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmeyi başaramamıştır. Çözüm olarak İngiliz hükümeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı çatısı altında ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar. Bu isimlerden biri de farklı çalışmalarıyla tanınan ve kendi yöntemlerinden ödün vermeyen genç profesör Alan Turing’dir. Turing’in ekibe katılması dengeleri alt üst edecek ama o güne kadar hiç denememiş büyük çaplı bir girişimin de kapısını aralayacaktır.

Agora – 2009

Agora – 2009

O, tarihin gördüğü en etkileyici ve ilgi çekici kadınlardan biriydi. Hem belinden aşağıya kadar uzanan sarı saçlarıyla nefes kesecek kadar güzel, hem de adını matematikçi, filozof ve astronom olarak tarihe yazdıracak kadar zeki bir kadın. Ve ne trajiktir ki ölümüyle bile unutulmayacak bir kadın. Üzerine çullanan onlarca erkeğin darbeleriyle son nefesini veren, cesedi sokaklarda sürüklenip, eti kemiklerinden midye kabukları yardımıyla ayrılan ama ne olursa olsun tarihin unutulmazları arasına giren bir kadın. Yani 45 yaşındayken bu dünyadan göçüp giden İskenderiyeli Hypatia.

Einstein ve Eddington / Einstein and Eddington – 2008

Einstein ve Eddington / Einstein and Eddington – 2008

Dünyanın en ünlü iki bilim insanı karşı karşıya. İngiliz bilim insanı Sir Arthur Stanley Eddington ile büyük deha Albert Einstein’ın ünlü Genel Görelilik Kuramı’nın çıkış öyküsünü anlatıyor. Filmde iki bilimadamı arasındaki ilişki irdelenirken, arka planda Birinci Dünya Savaşı devam ediyor.

Oxford Cinayetleri / The Oxford Murders – 2008

Oxford Cinayetleri / The Oxford Murders – 2008

Oxford Üniversitesinde cinayetlerin ardında matematiksel semboller bırakan bir katil dehşet saçmaktadır. Profesör Arthur Seldom okulda başlayan cinayet serisini önlemek için eski öğrencilerinden Martin’den yardım ister. Yaşadığı yerde işlenen bir cinayetten sonra işler karışınca, cinayetleri mantık ve matematik sembolleri kullanarak çözmeye çalışırlar.

23 Numara / The Number 23 – 2007

23 Numara / The Number 23 – 2007

Walter Sparrow elinden bırakamadığı 23 Numara adlı gizemli romanın etkisiyle 23 sayısını koyu bir saplantı hâline getirerek karısı Agatha ve ergenlik çağındaki oğlu Robin’le geleceğine devam edebilmek için geçmişindeki sırların kapısını açmaya mecbur kalır. Bu saplantı kitaptan yayılıp, Walter’ı kontrol etmeye başlar. Eğer 23 sayısının ardındaki gücü çözebilirse, geleceğini de değiştirebilecektir.

Akıl Oyunları / A Beautiful Mind – 2001

Akıl Oyunları / A Beautiful Mind – 2001

John Forbes Nash Jr., genç yaşında geliştirdiği kuramlarla matematik dünyasının bir numaralı ismi haline gelir. Fakat kısa süre içerisinde bencilliği ve kendine olan aşırı güveni sonucunda oluşan kişisel problemleri ile baş edemez olur. Dâhilik ile delilik arasındaki ince çizgide, delilik tarafına doğru sürüklenir.