Suyun Sesi / The Shape Of Water Film Afişi

Suyun Sesi / The Shape Of Water Filmi Eleştirisi

90. Akademi Ödülleri'nde 13 dalda adaylığı bulunan film 4 Ödül kazanarak adından söz ettirdi.

1960'lı yılların Soğuk Savaş dönemi Amerika'sında sessiz ve rutin bir hayatı olan Elisa, gizli ve yüksek güvenlikli bir devlet laboratuarında temizlikçi olarak çalışmaktadır. En yakın arkadaşı komşusu Giles ve iş yerinden arkadaşı Zelda dışında kimseyle iletişim kuramayan Elisa bir gün çalıştığı sırada laboratuara getirilen tuhaf bir canlı görür. Yarı balık yarı insan görünümlü bu canlıyı merak edip gözlemlemeye başlar. Amazon ormanlarındaki nehirden getirilen ve yaşadığı yerde tanrı olarak görülen bu amfibik canlı Amerikan hükümeti için Ruslar'a karşı verdikleri savaşta yararlı olması muhtemel bir denekten fazlası değildir. İnsanlar tarafından ne kadar tehlikeli görülürse görülsün Elisa onda tanıdık bir şeyler görür ve korkmak yerine ona yakınlaşmaya karar verir. Aynı dili bilmeyen, aynı hayatlara sahip olmayan, hatta aynı gen havuzunda bile bulunmayan ikili, aralarında kurdukları tarifsiz bağ ile birbirlerinin hayatını değiştirecektir.

90. Akademi Ödülleri'ne 13 dalda adaylığı bulunan ve törenden En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Prodüksiyon Tasarımı ve En İyi Film Müziği ödülleriyle dönen Suyun Sesi için fantastik bir dönem filmi demek yanlış olmaz. Filmin damaklarda bıraktığı o masalsı tadı da aslında çocukluğumuzdan beri aşina olduğumuz Güzel ve Çirkin başta olmak üzere pek çok masala verdiği referanslarla ilişkilendirmek mümkün. Bir insan ve bir yaratığın imkânsız dostluğunu destansı bir aşka çeviren bir masal bu. Her masalda olduğu gibi çok iyilerle çok kötülerin savaşında kimin kazanacağını kestirmek en başından beri hiç zor olmasa da iki saat boyunca filmi izlemeye devam etmenizi sağlayan muazzam bir sinematografi var. Kullanılan renk paleti dönem atmosferini kurmakta büyük rol oynuyor.
Pan'ın Labirenti gibi sinema tarihi için çok önemli bir filme imza atan Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro tarafından yönetilen ve senaryosunu Guillermo del Toro ile birlikte Vanessa Taylor'ın yazdığı filmde Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins, Doug Jones, Michael Stuhlbarg ve Octavia Spencer yer alıyor.

Yorumlar