Takımada Film Afişi

Takımada Filmi Eleştirisi

İstanbul Film Festivali’nin Mart seçkisinde yer alan Joanna Hogg’un draması Takımada film eleştirisi...

Takımada filmi orta halli bir İngiliz ailesinin Scilly adalarında iki haftalık bir tatil için bir araya gelmelerini konu alıyor. Fotoğrafçılık geçmişi olan yönetmen, Ed Rutherford'un sinematografisinin de yardımıyla, her sahneyi adeta bir fotoğraf karesine dönüştürmüş. Sabit kamera tekniğinin kullanıldığı filmde doğa ve ortam sesleri haricinde müzik kullanılmamış. Filmin çekildiği evde çekimler boyunca hep beraber yaşayan oyuncuların kostümleri ikinci el dükkanlarından alınmış ve oyunculardan birisi de (Christopher - Christopher Baker) aslında bir ressam. Durum böyle olunca filmdeki tablolar da çekimlerle eş zamanlı olarak resmedilmiş.

Bir çok açıdan ilginç detaylar barındıran Takımada, izlemesi oldukça zor, ama sanat filmleri sevenler için son derece doyurucu bir yapım.
Anne Patricia (Kate Fahy), kızı Cynthia (Lydia Leonard) ve oğlu Edward (Loki rolüyle tanıdığımız Tom Hiddleston) Scilly adalarında iki haftalık bir kış tatiline çıkarlar. Bu tatilin amacı Edward’ın yeni bir hayat kurmak için bir yıllığına Afrika’ya gidecek olmasıdır. Aile bağlarını güçlendirmek için gittikleri bu ada çocuklar büyürken sık sık ziyaret ettikleri nostaljik bir yerdir, ancak yılların getirdiği değişimler bir arada mutlu olmalarını neredeyse imkansız hale getirmiştir. Fosilleşmiş gerginlikler ve aile bireylerinin birbirleri ile çatışmaktan çekinmeleri, çoğu zaman üzeri örtülüp içe atılan duygular ile birleşince, kaçınılmaz, sessiz bir travmanın temellerini atmıştır.


Filmin genelinde sık sık rastladığımız, bir kısmı doğaçlama olan diyaloglar izleyicilere kendi aile ilişkilerinde de görebilecekleri basit çıkmazları düşünmeleri için zaman veriyor. Duygusal olarak tıkanmalar yaşayan karakterlerin belli belirsiz işlenen detayları, filmin kasvetli havası ile son derece iyi bir uyum sağlamış ve sıklıkla ışığa doğru çevrilen kameranın yakaladığı siluetler karakterlerin sıkıntılı iç dünyalarını son derece iyi yansıtmış.


Birbirini hiçbir zaman yeterince iyi tanımamış bir ailenin dramını gözler önüne seren Takımada, alışılmışın dışında teknikleri ve karakter anlatımı ile 2010 yılının göz dolduran festival yapımları arasından günümüze uzanmış ve İstanbul Film Festivali’ndeki yerini almış. 

Yorumlar