Filtreler

Tarih Dizileri

21 sonuç Sırala
Filtrele

Tarih dizileri, şüphesiz ki dizilerin gerçek dünyayla en iç içe olduğu türdür. Binlerce yıllık insanlık tarihi milyarlarca etkileyici hikaye ile dolu. Bu yüzden dizilerde hikayeler asla tükenmez. Hayal gücü ne zaman yetersiz kalsa tarihten gerçek ve etkileyici bir hikaye gelir ve ekranda yeniden anlatılmayı bekler. Tarih dizileri geçmişi yaşatır ve bilinmeyeni öğretir.

Tarih dizileri her zaman tarihi olayları olduğu gibi anlatmak zorunda değildir. Dizilerde senaristlerin kurguları ile gerçek tarihten esinlenilen kurgusal bir dizi hikayesi kurulur. Tarih dizilerinde tıpkı insanın olduğu bütün türlerde olduğu gibi aşk, romantizm, aksiyon asla eksik olmaz. Tarih dizilerinin genel konuları ise savaş veya biyografidir.

Tarih dizileri oldukça öğreticidir. Seyircilere tarihe farklı bir bakış açısı ile bakma yetisi kazandırır. Olayları, kişileri, dönemin gelenek ve göreneklerini, kıyafetlerini, kültürünü öğretir. Ayrıca izleyiciye ekran başında bir zaman yolculuğu yapma imkanı tanır. Hepimiz tarih türündeki dizileri izledikten sonra sanki kendimizi o tarihteki bir karaktermiş gibi hissederiz. Tıpkı macera dizilerini izleyenlerin kendilerini birer savaşçı gibi hissetmesi gibi.

Mutlaka İzlemeniz Gereken Efsanevi Tarih Dizileri

Tarih her zaman edebiyat, sinema ve diziler için etkileyici bir konu olmuştur. Bu sebeple tarih dizileri her zaman üst sıralarda yer alır. Dizi sektörünün en sevdiği tür tarihtir. Ayrıca en yüksek bütçeli diziler ya tarih temalı ya da bilim kurgu temalıdır.

Dünyanın en popüler tarih dizileri arasında Spartacus, The Last Kingdom, Vikings, Marco Polo ve The Tudors gibi diziler yer almıştır. Tarih dizilerinde sadece savaşlar anlatılmaz. Örneğin Chernobyl dizisi yıllar önce yaşanmış bir nükleer felaketi anlatan bir tarih dizisidir.

Ülkemizin geçmişi savaşlar ve zaferler ile doludur. Osmanlı İmparatorluğu’nun ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecindeki şanlı zaferler hem sinemamıza hem de dizilerimize ilham olur. Ayrıca oldukça hareketli siyasi tarihimizi de düşününce ülkemizde en çok içerik üretilen ve içerikleri en çok beğenilen türlerden birisi de tarihi dizilerdir. Ülkemizin en popüler tarih dizileri arasında Diriliş Ertuğrul ve Muhteşem Yüzyıl vardır. Filinta, Payitaht Abdülhamit, Diriliş Osman da diğer popüler tarih dizilerimiz arasındadır.

Gerçek Olayları Konu Alan Tarih Dizileri

Sayfamızda tarih dizileri kategorisinde çok geniş perspektifte seçenekler bulunmaktadır. Her dizinin yapım yılından dizi oyuncularına, konusunda fragmanına kadar detayları bulunmaktadır.

Oyuncu, yönetmen bazında da kolayca arama yapabileceğiniz sitemizde birçok farklı kategoride dizi seçenekleri de bulunur. Cinedb olarak sinemaseverlere en geniş dizi seçenekleri ile hizmet vermek için sürekli kendimizi yeniliyoruz.

Güncel bilgilere kolayca ulaşabileceğimiz sitede, merak ettiğiniz diziler ile alakalı dizi eleştiri ve dizi replikleri de bulabilirsiniz. Size sadece bir sayfadan diğerine gezmek kalır. Ayrıca tarih dizi önerileri için sinema listeleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

/1