Filtreler

Tarih Filmleri

555 sonuç Sırala
Filtrele

Film endüstrisinde konu asla tükenmez. Çünkü hayal gücünün yetersiz kaldığı noktada tarih devreye girerek, sinema sektörünü kendisi ile besler. Bu sebeple de her zaman vizyonda tarih filmleri görmek mümkündür.

Tarihsel sinema filmleri birebir gerçeği yansıtabildiği gibi sıklıkla farklı kurgularla birleştirilir. Aşk, romantizm, aksiyon ve özellikle de bu türü savaş filmleri kategorisi ile bir arada kullanılırken görürüz. Çünkü tarihi savaşlardan savaşları da tarihten ayırmak mümkün değildir.

Bu tarz filmler olaylara yani tarihe faklı gözle bakmamızı sağlar. Ayrıca o döneme ait gelenekler, davranışlar, giyimler ve ortamlar hakkında bilgi verir. Bu filmler nereden geldiğimizi ve nereye gittiğimizi gösterirken, bizi aynı anda hem kötü hem de iyi hissettirebilir. Adı tarihe geçmemiş kahramanları, sıradan insanların büyük davranışlarını gösterir.

Tarihin Tozlu Sayfasındaki Tarih Filmleri
Tarih her zaman edebiyat ve sinema için etkileyici bir konu olmuştur. Bu sebeple tarih filmleri her zaman üst sıralarda yer alır. Sinema sektörünün en sevdiği tür olan tarih, bazen yasaklarla bile karşılaşmıştır. Çin’de yasaklanan 1959 yapımı Ben Hur böyle bir filmdir.

Sinema bizi Truva filmi ile mitolojik savaşlara götürebildiği gibi Arabistanlı Lawrence ile I.Dünya Savaşında Arap çöllerine kadar götürebilir. Sadece Hollywood sineması değil dünya sineması da kendi tarihlerini çok başarılı şekilde aktarır.

Ülkemiz savaş ve tarihle yoğrulmuştur. Eski çağlar yanı sıra sadece bir Çanakkale bile onlarca filmin konusudur. Son Mektup, Hürkuş: Göklerdeki Kahraman ve Deliler Fatih’in Fermanı uzun tarihimizin kısacık anlarını yansıtır. Alper Çağlar’ın üçleme olarak çekeceği Göktürk ise şanlı Türk tarihinin en unutulmaz zamanlarını bize vaat ediyor.

Cinedb ile Tarih Filmleri Galerisi
Sayfamızda tarih filmleri kategorisinde çok geniş perspektifte seçenekler bulunmaktadır. Her filmin yapım yılından oyuncularına, konusunda fragmanına kadar detayları bulunmaktadır.

Oyuncu, yönetmen bazında da kolayca arama yapabileceğiniz sitemizde birçok farklı kategoride film seçenekleri de bulunur. Cinedb olarak sinemaseverlere en geniş film seçenekleri ile hizmet vermek için sürekli kendimizi yeniliyoruz.

Güncel bilgilere kolayca ulaşabileceğimiz sitede, merak ettiğiniz filmler ile alakalı eleştiri ve replikleri de bulabilirsiniz. Size sadece bir sayfadan diğerine gezmek kalır.

/24