Telluride Film Festivali Salgına Rağmen Planlandığı Tarihte Yapılacak

Telluride Film Festivali Salgına Rağmen Planlandığı Tarihte Yapılacak

Koronavirüs salgını ve ABD’deki diğer toplumsal olaylara rağmen, festivalin tarihi değiştirilmedi. Telluride Film Festivali 3 Eylül 2020 tarihinde başlıyor.

Telluride Film Festivali ekibi, çalışmalarına devam ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle birçok festival iptal edilirken, belirsiz bir tarihe ertelenirken ya da dijital platformlar üzerinden gerçekleştirilirken, Telluride Film Festivali tüm risklere rağmen planlandığı tarihte gerçekleşecek. Sadece pandemi değil, aynı zamanda içinde bulunduğumuz günlerde ABD’de ırkçılık karşıtı protestoları da insanlar için gergin bir ortam yaratmaya devam ediyor. Tüm bu risklere rağmen, festival ekibi geleneği bozmayarak eylül ayının ilk cumasından bir gün önce, 3 Eylül 2020 tarihinde 47.Telluride film Festivali'nin açılışını yapacak.

Festival Ekibinden Mektup

Festival ekibi, etkinliğe katılmayı planlayan müdavimlerine bir mektup göndererek çeşitli açıklamalarda bulundu, katılım durumu hakkında bilgi vermeleri ve varsa önerilerini de ekiple paylaşmalarını istedi. Bu mektupta: "Gerekli tüm güvenlik ayarlamalarıyla birlikte, sağlık taramaları ve insanlar arasında daha fazla alan sağlamak için fazladan bir gün içerecek güvenli ve neşeli bir ortam sağlamak için çalıştığımızı bildirmek için bugün sizinle iletişime geçiyoruz." İfadeleri yer alıyordu.

Telluride Film Festivali Hakkında Bilgi

Geleneksel hale gelen Telluride Film Festivali, aslında Oscar yarışında ödül alabilecek filmler için bir fırsat niteliğindedir. Geçtiğimiz yıl, Renée Zellweger; Telluride Film Festivali’ne “Judy” filmi ile katılmış, filminin prömiyeri festivalde gerçekleşmişti. Festival sonrasında ünlü aktris, “Judy” filmindeki rolü ile ikinci Oscar’ını kazanmıştı.

Ford / Ferrari” ve “The Two Popes” filmleri de Oscar ödüllerine aday gösterilmeden önce, Telluride Film Festivalinde prömiyerlerini yaparak beyazperdede seyircisi ile buluşmuştu.

Telluride Film Festivali, kırmızı halı ve fotoğraf çektirme alanlarının bulunmaması ile diğer sinema etkinliklerine göre daha rahat bir atmosferde gerçekleşiyor. Geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 5.000 kişinin katıldığı festivalin programında 20 film bulunuyordu. Bu sene pandemi ve toplumsal problemler ile festivale kaç kişinin katılacağı ve hangi filmlerin gösterileceği ise tam bir merak konusu.

Yorumlar