Testere Filmi Nasıl Ortaya Çıktı?

Seri katil hikayelerini ikiye ayırarak inceleyebiliriz. İlk olarak ve en çok karşımıza çıkan, seri katilin bir dedektif tarafından yakalanmaya çalışıldığı polisiye olarak nitelendirdiğimiz filmlerdir. İkinci olarak, polisin kurguya dahil olmadığı, katil ve kurbanları arasında cereyan eden, katilin bazen doğaüstü yeteneklerinin olabildiği, slasher gibi alt türleri de bulunan korku filmleridir. En çok konuşulan korku filmi serisi Saw’u ise her iki türü de içinde barındırıyor.

Yetmişli ve seksenli yıllarda Freddy Krueger, Michael Myers, Jason Voorhees gibi kendi döneminin en ünlü seri katilleri, uzun serilerle günümüze kadar gelen öldürülemeyen, öldü sanıldığında da bir şekilde geri dönen korku ikonlarıydı. Bu tip seri katillerin bir benzeri de 2000’ li yıllarda ortaya çıktı. James Wan’ın yönetmenliğini yaptığı ve Leigh Whannell’ın senaryosunu kaleme aldığı Saw, çektiği ilgi dolayısıyla uzun bir seriye dönüştü.

Testere Filminin Konusu Nedir?

Testere filmi konusu itibariyle; seçtiği kurbanları yanlış yola sapan insanlar olan ve onları hayatlarının kıymetini bilmeleri için ölümcül ve tehlikeli bir oyun oynamak mecburiyetinde bırakan Jigsaw, oyunu tüm kurallara uyup, başarılı bir şekilde tamamladıkları zaman kurbanlarına yeni bir yaşamın kapılarını açan bir seri katildir. Jigsaw’ın bu davranışı, onu diğer seri katillerden farklı kılmaktadır. Jigsaw yani gerçek ismi John Kramer olan seri katil, kansere yakalanıyor ve tedavide beklenen iyileşmeyi gösteremiyor. Kendini öldürmeyi düşündüğünde ise başarısız olup asıl amacını keşfediyor. İnsanlar ölümle yüzleşmeli, hayatları için mücadele etmelidir. Yani Kramer’in yaşadıklarını yaşamalıdırlar. Ancak bu yolla hayatlarının kıymetini bilebilirler. Kendini insanların hayatına müdahale eden ve onlara yardımcı olan bir güç olarak gören Kramer, bir seri katilden öteye gidemiyor.

Testere Serisi Hakkında

İlk olarak 2004 yılında Saw vizyona girmiştir. 2005 yılında serinin ikinci filmi Saw II ardından sırasıyla Saw III, Saw IV, Saw V, Saw VI, Saw 3D ve son olarak da Saw: Legacy beyaz perdede yerini almıştır.
Serinin ilk filmi yönetmen James Wan tarafından yönetilmiştir. İkinci, üçüncü ve dördüncü filmler Darren Lynn Bousman tarafından çekilmiştir. Serinin beşinci filmi David Hackl tarafından çekilmiş olup altıncı ve yedinci filmler yönetmen Kevin Greutert tarafından yönetilmiştir. Serinin sekizinci ve son filmi olan Saw: Legacy ise Spierig kardeşler tarafından yönetilmiştir.

Testere Filmi Nasıl Ortaya Çıktı?

 İlk önce kısa metrajlı bir okul projesi olarak yaratılan Saw, çok beğenilmesi ve ilgi görmesi sebebiyle uzun metraj olarak çekildi. James Wan ve Leigh Whannell, az bir bütçeyle yola çıkmışlardır ama başarılı kurgusu ve hikayesiyle kısa sürede istenen başarıya ulaşmışlardır.
Psikolojik gerilim serisi olan Saw' ın son filmi olan Saw: Legacy' de yeni karakterler görmekteyiz. Dedektif Hoffman, Amanda ya da Dr. Gordon bu filmde yer almamaktadır. Cinayet masası 10 senedir ölü olan Jigsaw ı taklit eden bir seri katilden şüphelenip, taklitçinin peşine düşerler. Fakat gerçekten ortada bir taklitçi var mıdır?
Testere

Testere

Vizyon Tarihi: 29 Ekim 2004
Tür:
Yönetmen:

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.