Angry Birds Filmi 2 Film Afişi

Angry Birds Filmi 2 Filmi Eleştirisi

Uzun metraj bir sinema filminin yönetmen koltuğuna ilk kez oturan Thurop Van Orman, Angry Birds 2 ile karşımızda.

 Angry Birds 2, Aralık 2019′da yani oyunun 10. yıldönümünde seyirciyle buluşacaktı. Planlanana göre serinin yıl dönümü, yeni bir film ile taçlandırılacaktı. Fakat Angry Birds, planlanan tarihten tam 5 ay önce bugün beyaz perdede.
 
Angry Birds... Çoğumuzun App Store'dan parayla satın aldığı ilk oyun, sarj düşmanı, "bırak şu telefonu artık" naraları, yuva yıkıcı... Mesai saatlerinde tuvalette geçirilen dakikaların artışı, birini beklerken açıp oyalandığımız ve beklenen kişinin gelişine bozulma sebebi, bağımlılık. Bu hepimizi içine çeken dönemsel takıntının sebebi kuşları aynı anda attığımızda gelen "üüüüüü" sesi mi, her kuşun kendine özgü çıkardığı "çççççiirrrk" sesleri mi yoksa bölümü tamamlayamadığımızda homurdanan yeşil domuzlar mı bilemiyorum. Şunu biliyorum ki, ondan uzak durduğum her an iç sesim "gagk"lıyordu ve bugün ben bu oyunu beyaz perdede görmeye bayılıyorum!
 
Eleştirmenlerce açık ara 1. filme göre daha başarılı bulunan serinin bu ikinci filmi; tıpkı oyunu gibi her yaştan insana hitap ediyor. Fikrimce bunun sebebi, yeni yeni tanışmakta olduğumuz dokunmatik ekrana çok yakışan bu oyunun yapılmış başarılı reklamı. Bu kuşları bir kez bile mancınıkla fırlatmayanlarınız için fikrim reddetmeye açık olmakla beraber eğer siz de zamanın Angry Birds oyuncularındansanız film; birinci filmine kıyasla güncellenmiş 21.yy espirileri sayesinde her yaş için izlenmeye değer bir hal alıyor. Hele de animasyondan sonra tekrar açıp oynayacak olursanız oyunu, yüzünüzü aptal bir gülümseme alıveriyor ve geçirdiğiniz bir buçuk saat, dönütüyle beraber günü kurtarıyor. 
 
Bu filmde uzun yıllardır süregelen kuş-domuz düşmanlığı yerini ateşkese, takım çalışmasına bırakıyor. Çünkü birbirleriyle çekişmeyi hobi haline getirmiş Kuş Adası ve Domuz Adası'nın ortak bir düşmanı var artık:Kartal Adası! Her şeyin buzlarla kaplı olduğu bu adada yaşamaktan sıkılan kraliçe Zeta; çözüm olarak kendisine kumun, güneşin, palmiyeli plajların bulunduğu yeni bir ada aramaktadır. Ölümcül buz topları oluşturup bunları bir bir bizimkilerin cennet adalarına fırlatır. Bu temasla beraber kahramancılık oynamaya bayılan kuşumuz Kırmızı, işe yaramaz diğer arkadaşlarını ve ebedi düşmanı domuzcukları bir araya toplayarak ekibini oluşturur ve planını devreye sokar. Tehlike dolu planın ise en önemli özelliği şudur: Olmaması!
 
Filmin sonu, yeşilçamvari bir klişeyle geliyor ve bu klişenin 5-8 yaş grubunun gözlerinden  kalpler çıkarttığına yemin edebilirim. Zaten filmin giriş müziğinden itibaren havaya sokulan çocuklarımız, finalde ayağa kalkıp çılgınca dans ediyor. Mısırlar havalanıyor. Herkes birbirine sarılıp eşlik ediyor bu mutlu sona, salon artık salon değil bir karnaval. Animasyon yazılarımın en büyük destekçisi kardeşim Mert(6)'in final dansına dayanarak ben de diyorum ki; çevrenizdeki küçük arkadaşların sinemaya ısınmasınına katkıda bulunacak, beraberinde sizleri kahkahaya boğacak bu çok bilmiş uçamayan kuşları ısrarla öneriyorum efendim!

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.