The Gentlemen Film Afişi

The Gentlemen Filmi Eleştirisi

Guy Richie’nin yazıp yönettiği ve eski tarzına yakın bulunan filmi The Gentlemen vizyonda.

    Yıldızlar geçidini andıran kadrosu ve kendine has esprili anlatımıyla film benim gözümde önemli bir yere oturdu. Matthew McConaughey, Charlie Hunnam, Michelle Dockery, Jeremy Strong, Collin Farrell, Hugh Grant, Henry Golding bu yıldız isimlerden bazıları. Her biri karakterlerini keyifle doldurmuş olsa da özellikle Hugh Grant (Feltcher) fırsatçı dedektif rolünde bir harikaydı.

Film, içerisinde sektörü ve sinemanın kendisini de konuya dahil eden oldschool sinema, analog zamanlarına göndermeler içeren övgü dolu sözler barındırıyordu. Kurgusu da bu doğrultuda zekice tasarlanmıştı. Hugh Grant’ın anlatıcı rolünü üstlendiği bu kurguda; bir senaryo anlatımı yapar gibi esprili bir dille bize sunduğu öykünün içinde sıradan bir anlatıcı yerine kendisinin de aksiyona dahil olması farklı bir hava katıyor demek de doğru olacaktır. 

    Collin Farrell’in canlandırdığı Coach karakterinin hikayenin sıkıştığı yerlerde bir joker gibi kullanılması durumu söz konusu olmuş. Bu durum bir yerden sonra rahatsız edici oluyor. Mickey’in finalde gücünün kaynağını karısından aldığını söylemesi de temelsiz bir ifade gibi duruyor. Bu fikri besleyecek çok az argüman barındırıyor anlatım. 

    Film birkaç keskin dönüşe sahip. Bu viraj noktalarında keyifli bir kurgu ile anlatım hareket kazanıyor. Bir sonraki sahnede ne olacağını tahmin etmek güç. Dengeler beklenmedik yönlerde değişiyor. Merak duygusunu yukarıda tutmayı becerdiğini söylersek de doğrudur. Bu hafta sonunda tercih edebileceğiniz muhteşem olmasa da iyi bir film işin doğrusu.

Yorumlar