The Godfather'in Yönetmeninden Altın Değerinde Filmler

En iyi Francis Ford Coppola adlı bu yeni dosyamda siz okuyucularımıza Amerikan sinemasının 70’lerden itibaren başlayan yükselişindeki en büyük pay sahiplerinden olarak bilinen ve Hollywood’un sakallıları olarak bilinen auteur yönetmenlerinden Francis Ford Coppola’nın kariyerinin en iyi filmlerini anlatmaya çalıştım. Umarım beğenirsiniz.

The Godfather I : 1972

The Godfather Part I, ünlü yönetmen Francis Ford Coppola’nın kariyerinde zirvesine çıkmasını sağlayan en önemli filmlerden biridir. Filmin başrollerinde 1954 tarihli kült film On The Waterfront, 1951 tarihli başyapıt film A Streetcar Named Desire, 1952 tarihli Viva Zapata, 1953 tarihli Jülius Ceaser, 1972 tarihli Last Tango In Paris ve son olarak 1979 yapımı kült film Apocalypse Now’daki oyunculuğuyla gönüllerde taht kuran ve gelmiş geçmiş en iyi oyunculardan biri olarak görülen Marlon Brando yer alıyor. O dönemde sadece sıradan bir Broadway oyuncusu olan ancak günümüzde Robert De Niro ile birlikte yaşayan en büyük oyuncu olarak görülen Al Pacino, bu filmden sonra mafya oyuncusu yaftası yememek için 1981 tarihli hit Michael Mann filmi Thief, 1992 tarihli Stephen King uyarlaması Misery gibi birbirinden farklı filmlerde rol aldı. Richard S. Castellano, 1974 tarihli The Godfather Part II, 1979 yapımı kült Coppola epiği Apocalypse Now ve 1993 tarihli underrated başyapıt Falling Down’daki başarılı oyunculuğuyla hatırlayacağımız efsane aktör Robert Duvall ve Sterling Hayden yer alır.
Film, İtalya’dan Amerika’ya göç etmiş olan mafya ailesi Corleone’lerin 1945 ile 1955 arasındaki yaşadıklarını anlatır. Film, dünyaca ünlü sinema sitesi IMDb’de 1995 – 2008 arası top 250 film listesinde 1 numarada kalarak rekora imza atmıştır. Ayrıca ünlü İtalyan yazar Mario Puzo’nun aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanan The Godfather, sinema tarihinin en iyi filmi olarak görülür. Film; en iyi film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi uyarlama senaryo olmak üzere 3 dalda oscar ödülü sahibidir.
 

The Godfather II : 1974

The Godfather Part II, yönetmenliğini aynı ilk filmde olduğu gibi yine Francis Ford Coppola’nın yaptığı devam filmidir. Başrollerde Al Pacino, Robert De Niro, Robert Duvall ve Diane Keaton  bulunur. İkinci filmde seriye katılan yeni oyuncular da mevcuttur. Bunlar gelecekte Al Pacino ile birlikte yaşayan en büyük oyuncu olarak görülecek olan Robert De Niro’dur. Al Pacino’nun oyunculuk eğitmeni olan ve “method oyunculuğu” nu Stanislawski’den öğrenerek Amerikan sinemasına getiren Ukraynalı oyuncu ve oyuncu eğitmeni Lee Strasberg, bu filmdeki oyunculuğuyla en iyi yardımcı erkek oyuncu adaylığı elde eden Michael V. Gazzo ve ilk filmdeki Clemenza’nın gençliğini canlandıran Bruno Kirby’dir.  Bölüm iki, sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi devam filmi olarak görülür. İlk filmden daha fazla Oscar kazanan ilk devam filmidir. İlk film 3 dalda, ikinci film 6 dalda oscar almıştır. En iyi film dalında Oscar kazanan ilk devam filmidir.
Film, Corleone ailesinin Vito’nun ölümünden sonra küçük oğlu Michael’ın önderliğindeki 1958 ile 1959 arasındaki dönemi ve genç Vito Corleone’nin Amerika’ya geliş ve yükselişini gördüğümüz 1901 ile 1927 arasındaki dönemi paralel olarak anlatır. Film; en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi uyarlama senaryo, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi orjinal müzik ve en iyi sanat yönetmenliği olmak üzere toplam 6 dalda oscar kazanmıştır. Ayrıca De Niro en iyi yardımcı erkek oyuncu oscarını yalnızca 45 dakika genç Vito Corleone’ye hayat vererek almış ve nasıl bir oyuncu olacağının sinyallerini vermiştir.  

Conversation : 1974

Conversation, yönetmen Francis Ford Coppala’nın The Godfather Part I – II’nin arasında çektiği bir başyapıttır ve bu kendisinin ne denli büyük bir yönetmen olduğunun kanıtıdır. Zaten 70’ler Coppola’nın zirve yıllarıdır. Conversation da en Avrupai ve en büyük işlerinden biridir. Başrollerde; 1971 tarihli kült politik suç filmi olan ve yönetmenliğini kült korku filmi The Exorcist’in yönetmeni olan William Friedkin’in yaptığı The French Connection, 1982 tarihli Warren Beatty filmi Reds ve 88 yapımı başyapıt Mississippi Burning’deki oyunculuğuyla hatırlanan, 2004 yılında sinemadan emekli olan aktör Gene Hackman ve The Godfather Part I-II, Dog Day Afternoon, Deer Hunter gibi kült filmlerde rol alan merhum aktör John Cazale, Allen Garfield ve Frederic Forrest yer alır.
Film, elektronik aletler kullanarak dinleme ve izleme konusunda kendine has bir ustalığı olan özel dedektif Harry Caul’un evli bir çifti dinleme görevini almasıyla, bu görevin hiç sıradan bir iş olmadığını çok geçmeden anlamasını ve başına gelen olayları anlatır. Conversation özel bir filmdir çünkü 1972 yılında Amerika’da patlak veren ve başkan Nixon’ın istifasıyla sonuçlanan Watergate Skandalı’ndan 2 sene sonra çekilmiştir ve 70’lerde bu skandal ile halk arasında oluşan dinleme paranoyasını çok başarılı bir şekilde beyazperdeye aktarmasıyla akıllarda yer etmiştir. Film ayrıca Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanmıştır.
 

Apocalypse :1979

Apocalypse Now, hem yönetmen Francis Ford Coppola’nın kariyerinde hem de çekimlerinde yaşanan aksilikleri sinema tarihinde çok ayrı bir yere sahiptir. 1972’de The Godfather Part I, 74’te Part II ve Conversation derken Coppola’nın kariyeri inanılmaz bir noktaya gelir. Daha 1980’e gelinmeden dünya sinemasının gelmiş geçmiş en kariyerli ve en iyi yönetmenlerinden biri olarak görülmeye başlar. Yapım şirketi Coppola’ya filmi her ne kadar stüdyoda çekmesi yönünde baskı yapsa da Coppola filmini Filipinler’de çekmeye  karar verir. Filmin başrollerinde Coppola ile daha önce The Godfather Part I’de de çalışan efsane oyuncu Marlon Brando, 1973 yapımı Terrence Malick başyapıtı olan Badlands ve 2006 yapımı Scorsese yeniden çevrimi olan The Departed ile hatırlayacağımız usta oyuncu Martin Sheen, nevrotik rollerin Jack Nicholson’dan sonra Hollywood’taki en bilinen ismi ve onun da yakın arkadaşı olan merhum Dennis Hopper, yine Godfather serisinden Coppola ile çalışan Robert Duvall, Frederick Forrest ve 1999’da Matrix ile dünyaca tanınacak olan Lawrence Fishburne yer alır. Ayrıca film, yazar Joseph Conrad’ın Heart Of Darkness adlı romanının yarı uyarlamasıdır.
Apocalypse Now, Vietnam Savaşı sırasında Amerikan ordusunda çok başarılı bir kıdemli albayken Vietkongların safına geçen Albay Kurtz’u bulma ve öldürme görevini üstlenen Yüzbaşı Willard’ın bitmek bilmeyen yolculuk sırasında kendisiyle iç hesaplaşması, savaşın haklılığı – haksızlığı, Curtz’un masum olduğunu düşünmeye başlaması gibi düşüncelerle beyninin bulanmasını ve başına gelenleri anlatır. Hollywood’da Full Metal Jacket, Paths Of Glory ve Deer Hunter gibi filmlerle birlikte en ünlü savaş karşıtı film Apocalypse Now’dur ve gösterildiği dönemde çoğu önemli sahnesi kesildiği için hakettiği değeri görememiştir. Günümüzde ise tüm sahnelerininin bulunduğu Redux versiyonu ile satıştadır.
 

Rumble Fish : 1983

Rumble Fish, Apocalypse Now’ın kült statüsüne geç çıkması ve kesilen sahneleri yüzünden gişede isteneni verememesi yüzünden iflasın eşiğine gelen Francis Coppola’nın 80’lerde üst üste çektiği çete – gençlik filmlerinin en iyisidir. Öbürü de yine aynı yıl çektiği The Outsiders’tir. Rumble Fish’in başrollerinde 80’ler ve 90’ların en yakışıklı jönü olarak görülen ancak günümüzde eski yıllarını mumla aratan aktör Mickey Rourke, yine 80’ler ve 90’ların ortalarına kadar gençlerin sevgilisi olarak görülen, Drugstore Cowboy, Crash ve Wild Things gibi başarılı filmlerle hatırlayacağımız Matt Dillon, bir oscar adaylığı bulunan başarılı aktrist Diane Lane ve Dennis Hopper yer alır.
Film, zamanında kasabasının efsane dövüşçüsü olarak anılan abisi Motorcycle Boy’u bekleyen Rusty James’in abisi geldikten sonra düşündüğünün aksine rakip çetelerle çatışmaması, hep birlikte evdeki alkolik babalarıyla olan mücadelelerini ve yeni dünyaya alışma çabalarını anlatır. Film tamamen siyah beyaz çekilmiştir ve özellikle Mickey Rourke ile Dennis Hopper’ın performansları takdire şayandır.
 

Bram Stoker's Dracula : 1992

Bram Stoker’s Dracula, efsane yazar Bram Stoker’ın 1897 yılında basılan aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanan bir Francis Ford Coppola filmidir. Dracula bilindiği gibi sinemaya en çok uyarlanan roman karakterlerinden biridir ancak Coppola’nın Dracula’sı en çok tutulan, romana sadık kalan ve ödül alan versiyondur. Başrollerde; 1993 tarihli başarılı suç filmlerinden State of Grace, 1994 yapımı kült film Leon, 1997 tarihli güçlü bilimkurgu aksiyon Fifth Element gibi filmlerde başrolde yer alan ve son olarak bu sene oscar ödüllerinde Darkest Hour filmindeki Winston Churchill karakteriyle en iyi erkek adaylığı elde eden emektar aktör Gary Oldman, 80’lerin sonları ve 90’larda oynadığı filmlerle o dönemin en sevilen ve tanınan kadın oyuncusu olan Winona Ryder, 1999’da rol alacağı The Matrix ile kariyerinde zirve yapan Keanu Revees ve büyük oyuncu oscar ödüllü Anthony Hopkins yer alır. 
Film, savaş seferindeyken karısını kaybeden III.Vlad’ın tanrıyı reddederek kan içmeye başlaması ve Kont Dracula’ya dönüşmesiyle 400 yıl sonra genç Elisabeta’ya aşık olmasını ve ikisinin vampir avcılarından kaçmalarını anlatır.
 

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.