TheTopTens Sitesine Göre Son 10 Yılın En İyi Filmleri

2019 senesinin ilk 3 ayını geride bıraktık. Hızla senenin en iyisi olma konusunda iddialı filmlere yaklaşıyoruz. Avengers Endgame, Joker, Lion King sert bir rekabete hazırlanıyor. Peki önceki yılların en iyi filmleri nelerdi?

2009 - Up

2009 - Up
Sinema tarihinin en çok sevilen ve unutulmaz animasyon yapımlarından birisi Up(Yukarı Bak). Pixar yapımı olan bu dramatik yapım evini balonlarla gökyüzüne taşıyan 78 yaşında bir adamın hikayesini anlatıyor. Son 10 yılda Coco ile birlikte bir izleyiciyi en fazla duygulandırabilecek yapım olabilir Up.

2010 - Inception

2010 - Inception
Christopher Nolan'ın en ünlü filmi muhtemelen Yıldızlararası'ndan tahtı az bir farkla kurtaran Inception’dır. Usta bilimkurgu yönetmeni kendi yazıp yönettiği bu filminde öyle bir evren kurdu ki aradan geçen 9 seneye rağmen bilimkurguya hala yön veriyor. Inception filminin rüyalar üzerine kurulan evreni filmi izleyen, izlemeyen milyonlarca kişi arasında durmaksızın dilden dile dolaşıyor. Rüya içinde rüya kelimeleri ile özdeşleşen film temelde bir hırsızın rüya paylaşma teknolojisini bir CEO'nun aklına yerleştirme gayretini anlatıyor.

2011 - Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 2

2011 - Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 2
Efsaneler efsanesi Harry Potter serisinin David Yates yönetmenliğindeki unutulmaz finali… Harry ve arkadaşlarının Voldemort'un kalan hortkuluklarının peşine düştüğü ve Harry - Voldemort savaşının yaklaştığı film 2011 senesinin en iyisi konumunda.

2012 - Avengers

2012 - Avengers
Listeye Marvel filmleri tam anlamıyla damga vuruyor. Bu da sinema seyircisinin hızla bilim kurgu ve süper kahraman fantezilerine doğru kaydığını gösterir nitelikte. 2012 yılının en iyi filmi olarak bu sene Avengers Endgame filmi ile uğurlayacağımız Avengers serisinin ilk filmi karşımıza çıkıyor.

2013 - The Hunger Games: Catching Fire

2013 - The Hunger Games: Catching Fire
Sinema dünyasında son 7 yılda bir başka unutulmaz seri de Açlık Oyunları oldu. Edebî bir uyarlama olan Açlık Oyunları arka arkaya çekilen filmleri ile sinemaya damga vurdu. Yarattığı farklı evren ve modern görünümlü post-apokaliptik atmosferi ile hayatta kalma mücadelesinin iliklere kadar hissedildiği serinin ikinci filmi 2013’de tahtı ele geçirmiş durumda.

2014 - Guardian Of The Galaxy

2014 - Guardian Of The Galaxy
2014 senesinde bir başka Marvel filmi… Kendileri ile en son Avengers: Infinity War filminde karşılaştığımız uzayın ve galaksinin yılmaz koruyucuları. Etkileyici olduğu kadar eğlenceli karakterleri ile tam anlamıyla bir komedi filmi çizgisine de kayan Guardians Of The Galaxy; 2014 senesinin zirvesinde.

2015 - Star Wars Güç Uyanıyor

2015 - Star Wars Güç Uyanıyor
Milyonlarca hayranının #NotMyStarWars etiketi ile protesto ettiği, milyonlarcasının ise bir kült haline gelmiş efsane seri devam ettiği için bayram ettiği Star Wars: Force Awakens 2015 senesinin zirvesinde. Her şeyden öte, ne de olsa onlarca yılın hatırı var.

2016 - Captain America Civil War

2016 - Captain America Civil War
Marvel filmleri zirveye oynamaya tam gaz devam ediyor. 2016 senesinin en iyi filmi de bir Marvel yapımı olan Captain America: Civil War. Evrene oldukça farklı bir açıdan yaklaşan filmin DC evrenindeki karşılığına hiç beğenilmeyen Batman vs. Superman'i gösterebiliriz. Captain America: Civil War’da politik sebeplerden ötürü başta Captain America ve Iron Man olmak üzere süper kahramanlarımız birbirleri ile savaşıyor.

2017 - Logan

2017 - Logan
2017 yılında zirvede muhtemelen çoğu kişinin sürpriz olarak nitelendireceği bir film var. Hugh Jackman'ın Wolverine performansından sonra Logan karakteri ile mutantlar dünyasında sergilediği aktörlük Logan filmine zirveyi getiriyor.

2018 - Avengers Infinity War

2018 - Avengers Infinity War
Listenin son sırası ve 2018 senesinin zirvesinde Avengers serisinin sondan ikinci filmi Avengers: Infinity War var.