Tribes Of Europa Dizi Afişi

Tribes Of Europa Dizi Eleştirisi

Netflix'in çok konuşulan yeni Alman yapımı dizisi, Dark dizisinin veliahtı Tribes of Europa nasıldı?

Son zamanlarda sık sık moralimizi düzeltecek yapımlar izleme eğiliminde olsak da, felaket sonrası senaryolarını izlemekten asla sıkılmayacağız. Pandemi sürecinde aşının bulunmasıyla aslında hepimiz çok daha kötü olabilecek bir felaketten kurtulanlar arasına girmek için gün sayıyoruz. Belki de bu yüzdendir ki yayınlanır yayınlanmaz listelerde ilk 10’a girmeyi başaran Tribes of Europa bu kadar çok kişi tarafından izleniyor. Peki nedir bu dizinin olayı, hep beraber bakalım.
Yapımcı ve yönetmen Philip Koch imzalı dizi, Henriette Confurius, Emilio Sakraya ve David Ali Rashed’i başrollere oturtmuş ancak özellikle İran asıllı Melika Foroutan, Varvara rolündeki oyunculuğu ile önümüzdeki günlerde dikkatleri üzerine çekmeye aday.


İzleyenleri günümüzden 50 yıl sonrasına götüren Tribes of Europa, dünyanın elektrik güç sistemlerinin arızalandığı ve dünyayı bir enerji felaketine sürükleyen ‘Kara Aralık’ felaketi sonrasında kabilelere bölünen Almanya’da geçiyor. Bu kabileler birbirleriyle bir çekişme içerisindeler ve aralarındaki vahşi çatışmalar sonrasında üç kardeş birbirlerinden ayrı düşerek kendilerini nefes kesen maceraların içinde buluyorlar. Bu kardeşlerden en küçüğünün bulduğu en son teknoloji ürünü bir kübik obje, herkesin ortak umudu haline geliyor. 


19 Şubat’ta Netflix’te yayınlanmaya başlayan dizi karanlık atmosferi, dinamik aksiyon sahneleri ve akıcı hikayesiyle arka arkaya izlenebilecek bir yapım. Eğer sıkı bir Netflix izleyicisi iseniz, dizinin yapımcıları Max Wiedemann and Quirin Berg’in önceki yapımı Dark’ı mutlaka izlemişsinizdir. Tribes of Europa, Dark severlere aynı sofistike olay örgüsünü vermese de sinematografi olarak yaklaşmaya çalışmış ve hatta Dark’tan Oliver Masucci’yi Moses rolüyle göz dolduran bir karakter olarak diziye katmış.


Tribes of Europa size biraz zombisiz The Walking Dead, biraz uzay gemisi olmayan The 100 ve biraz da aksiyon eklenmiş bir Revolution‘u andırabilir. Eğer distopya ve bilim-kurgu türünde yapımlar seviyorsanız ve atların üzerinde kılıçlar ve tüfekler ile savaşan kabilelerin vahşi çatışmaları ilginizi çekiyorsa, bu diziyi bir çırpıda izleyebilirsiniz. Zaman zaman arka planda kullanılan baskın müzik, birkaç bölüm sonra etkisini kaybetmekte ve sürekli değişen mekan örgüsü ile dizi üç ayrı karakterin serüvenine odaklanmakta. Son derece bilindik hikaye anlatımı olan dizi kullanılan efektlerin kalitesi, hemen hemen her bölüm için hazırlanan mekanların çeşitliliği ile göz dolduruyor ve bizi en büyük kâbuslarımızdan bir olan, teknolojisiz bir yaşamın içine çekiyor.

Yorumlar