TÜİK, Sinema ve Tiyatro Seyirci Sayısını Açıkladı

TÜİK, Sinema ve Tiyatro Seyirci Sayısını Açıkladı

Sinema seyircilerinin sayısı gittikçe azalıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) 2018 yılının sinema ve tiyatro ile ilgili istatistiklerini paylaştı. Bu bilgilere göre ülkemizde sinemanın ve tiyatronun gidişatına göre bazı önemli çıkarımlar yapmak da mümkün hale geldi. Türkiye’de toplam sinema seyircisi sayısı bir önceki yıla göre %5.4 azalarak 68 milyon 483 binden 64 milyon 772 bine düşmüş durumda. Arada 4 milyon gibi ciddi bir fark bulunuyor. Üstelik sinema salonları, vizyona giren film sayıları ve izleyici kapasiteleri önemli miktarda artmış durumda. Bu azalmanın sebepleri arasında Netflix platformunun ülkemizdeki varlığı ve büyümesi başlıca sebep olarak görülüyor. Öyle ki birçok sinemacının iddiasına göre bu “evde sinema” dönemi, özel teknolojiler hariç beyaz perdeye sağlam bir darbe vurabilir.

 

Yerli Filmler Hala Zirvede Ancak Fark Az

Tarih boyunca Türkiye sinema izleyicisinin en önemli özelliklerinden birisi kendi sinemasını sevmesi ve ona sahip çıkmasıdır. Yeşilçam döneminde ne kadar ünlü filmler gelirse gelsin ülkenin dört bir tarafında yerli filmler tercih edilmiş ve izleyici sayısı olarak yerli ve yabancı filmler arasında uçurumlar oluşmuştur. ABD sinemasına kolayca teslim olan birçok Avrupa ülkesinin aksine biz bu özelliği korumayı başardık. Ancak son yıllarda aradaki fark iyice daralıyor ve böyle giderse yabancı filmleri izleyen izleyici sayısının yerli filmleri tercih edenleri geçmesi bekleniyor. Bunda en büyük etkenlerin yerli vizyon filmlerindeki kalitesizleşme ve sinemaya giden izleyici popülasyonunun Marvel, DC gibi stüdyolarca hazırlanmış fantastik yapımları tercih etmesi olduğunu söyleyebiliriz.
 

Tiyatro Sayısı Azalsa da Seyircisi Artıyor

Ülkemizde son yıllarda -her anlamda- en çok konuşulan sanat dallarından birisi tiyatro. Tiyatroların 2017 ve 2018 istatistiklerine baktığımızda bazı çok önemlilerin de dahil olduğu 47 tiyatronun kapanmış olmasına rağmen ülke genelindeki izleyici sayısının 241 bin arttığını, önceki yıla göre 2 binden fazla yeni oyunun sahnelendiğini söyleyebiliriz.

Yorumlar