Türk İşi Dondurma Filmi Bir Terör Olayı Mı?

Türk İşi Dondurma Filmi Bir Terör Olayı Mı?

Mustafa Uslu’nun yapımcılığını yaptığı Türk İşi Dondurma filmi tartışmalara yol açtı.

Son dönemlerin en popüler yapımcısı, Dijital Sanatlar’ın ortağı Mustafa Uslu’nun yeni filmi Türk İşi Dondurma; 15 Mart’ta vizyonda olacak. Ancak filmin anlattığı hikaye çeşitli tepkilerle karşılaştı.

 
Yönetmenlik koltuğunda Ayla ve Müslüm’de de Mustafa Uslu ile çalışan Can Ulkay’ın oturacağı filmde başrolde Ali Atay ve Erkan Kolçak Köstendil yer alıyor. Film Çanakkale Savaşı’nın patlak verdiği dönemde Avustralya’da dondurmacılık yapmakta olan iki Türk’ün, savaşa katılmak adına harekete geçmesini konu alıyor. Film gerek Mustafa Uslu’nun röportajlarında gerekse de fragmanda belirtildiği üzere tamamen gerçek bir hikayeyi anlatıyor.
 

HİKAYE BİR AFGAN TERÖR OLAYI MI?

Yıllardır sosyal medyada filmde olduğu şekilde dolanan bu Avustralya hikayesinin aslında bilinenden ve filmde gerçek olduğu iddia edilen halinden çok daha başka olduğu iddia ediliyor. Filmde iki Türk’ün, Osmanlı’ya doğru yola çıkan Avustralyalı ve İngiliz askerlere saldırması anlatılırken olayın aslının 1 Ocak 1915’de iki Afgan tarafından gerçekleştirilen bir terör eylemi olduğu ortaya çıktı. 1. Dünya Savaşı’nı ve Osmanlı’ya saldırılmasını bahane eden iki Afgan; pikniğe giden insanlarla dolu bir trene saldırmış, biri 17 yaşında 3 yolcuyu öldürmüştü. Avustralya tarihinin ilk radikal İslami terör olayı olarak kayıtlara geçen bu olayın olduğundan çok daha farklı ve sevimli bir imajla bir komedi filmine aktarılması çok büyük tepki çekti.
Türk İşi Dondurma

Türk İşi Dondurma

Vizyon Tarihi: 15 Mart 2019
Tür:
Yönetmen:
Yapımcı:

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.