Türk Sinemasının Unutulmaz Filmlerini Dijital Platformda İzleyeceğiz

Türk Sinemasının Unutulmaz Filmlerini Dijital Platformda İzleyeceğiz

Türk sinemasının dev arşivi nihayet bakanlık tarafından dijital ortama aktarılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, arşivindeki yaklaşık 250 bin ses ve görüntüyü yıllar içinde aşınmasının, kaybolmasının önlenmesi ve yargı sisteminin eserlere erişim sağlaması amacıyla dijital ortama aktarıyor.

Arşivlerdeki Eserler Dijital Ortama Aktarılıyor

Genel Müdür Ziya Taşkent, “İhtiyaç halinde herhangi bir hak ihlali iddiasıyla yargı organlarından bizdeki kayıt bilgilerine müracaat ediliyor. Bu dijitalleştirmeden sonra sadece eserlere ait malumata değil, eserlerin kendisine de yargı sisteminden erişim sağlanabilecek” sözleriyle çalışmaya yönelik açıklamalarda bulundu.

Yeşilçam Filmleri Öncelikli Olacak

Sanatımızın, kültürel mirasımızın başyapıtları olan müzik ve sinema eserlerini korumak amacıyla başlatılan bu projede Kültür ve Turizm Bakanlığına TÜRKSAT çalışanları destek veriyor. “Sev Kardeşim”, “Küçük Hanım’ın Şoförü”, “Vesikalı Yarim”, “Namuslu” gibi Türk sinemasının unutulmaz filmlerinin içinde bulunduğu 70 bin yerli yapıma öncelik verilirken Neşet Ertaş, Bedia Akartürk, İbrahim Tatlıses, İzzet Altınmeşe gibi Türk müziğinin hayran olduğumuz sanatçıların kaset, plak ve CD'leri de dijital platforma aktarılıyor.

Yorumlar