Türkiye'den 3 Aykırı Film: Atlı Karınca- Zenne- Çekmeceler

ATLI KARINCA : 2010

 

Atlı Karınca, sinemamızın deneysel filmlerinden biridir. Yönetmenliğini İlksen Başarır’ınyaptığı filmin senaristliğini kendisi ile başrol oyuncusu Mert Fırat aittir. Aynı zamanda yönetmen İlksen Başarır, Mert Fırat ile 2008’da oldukça ses getiren aşk filmi Başka Dilde Aşk’ta  birlikte çalışmıştır. Başrollerde Mert Fırat, Nergis Öztürk, Zeynep Oral ve Sercan Badur yer alır. Film, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü almıştır. Filmin çocuk oyuncusu Zeynep Oral’da Behlül Dal Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştür. Ayrıca İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Müzik ve Radikal Halk Ödülü’ nü de kazanmıştır.

Film, yazarlık yapan Erdem’in karısı Sevil’in annesinin felç geçirmesiyle birlikte İsanbul’a taşınmalarının ardından oğulları Edip’in de yatılı okula gitmesiyle beraber kızları Sevgi’nin değişen tavırları ve bozulan psikolojisinin ardında yatan şok edici sırrın ortaya çıkma hikayesini anlatır. Film, Türkiye’de ensest ilişkiyi anlatan ilk film olmasıyla da ünlüdür ve sinemamızda ayrı bir yere sahiptir.

 

 

ZENNE : 2012

 

Zenne, Mehmet Binay ve Caner Alper’inyönetmenliğini yaptığı 2012 yapımı biyografik dram filmidir. Senaryosu Caner Alper’e ait olan filmin başrollerinde Alman asıllı Türk oyuncu Kerem Can, Batı Almanya doğumlu aktör Giovanni Arvaneh, ülkemizde Karadayıve Sakarya Fıratgibi ilgiyle izlenen dizilerde rol alan ve Zenne dışında da Kenan İmirzalıoğlu’nun başrolünde yer aldığı Uzun Hikayeadlı sinema filminde rol alan Erkan Avcı, tiyatro kökenli olan, bu filmden sonra yazacağımız Çekmeceler adlı filmde de rol alan, ünlü yönetmen Reha Erdem’in 2006 yapımı filmi Beş Vakit’te  rol alan Tilbe Saran yer alır. Ayrıca filmin Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi İlk Film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Sinematografi olmak üzere 4 dalda ödülü kazanmıştır.

Film, Türkiye’de kayıtlara geçmiş olan ilk eşcinsel namus cinayetini anlatır. Bağnaz inançlara kendini kaptırmış olan ailesinin yanından kaçıp İstanbul’a gelen Ahmet’in, burada Alman bir fotoğrafçı olan Daniel ve Taksimde Zennelik ( erkek dansöz ) yapan Can ile tanışmasıyla hayatında yeni bir dönemin başlamasını ve bir yandan da cinsel yönelimini keşfetmesini anlatır. Filmde özellikle ülkemizdeki militarizm, homofobi, cehalet gibi sorunlara sıkı ve cesur göndermeler bulunur. Gerçek hikayesini 2008 yılında babası tarafından öldürülen eşcinsel Ahmet Yıldız’dan alır. Filmin yönetmenleri olan Mehmet Binay ve Caner Alper’de bizzat Ahmet Yıldız’ın İstanbul’da tanıştığı arkadaşlarıdır ve filmi ona adamışlardır.

 

 

ÇEKMECELER : 2015

 

Çekmeceler, Zenne ile kariyerlerinde büyük bir çıkış yakalayan Mehmet Binay ile Caner Alper’in ikinci filmidir. Filmin senaryosu ise Mehmet BinayCaner Alper, İsmail Onur Coşkun ve filmde de rol alan Tilbe Saran’a aittir. Başrollerde ise tiyatro kökenli olan, bu filme kadar hiçbir sinema filminde rol almamış olan, günümüzde de Siyah Beyaz Aşkadlı televizyon dizisinde rol alan genç oyuncu Ece Dizdar, ünlü yönetmen Reha Erdem’in en iyi filmi olarak görülen 1999 tarihli Kaç Para Kaç, Zeki Demirkubuz’un 2002 yapımı filmi İtiraf ve vizyona girdiğinde oldukça ses getiren 2011 tarihli Tolga Örnek filmi Devrim Arabaları’ndarol alan aktör Taner Birsel, Beş Vakitve Zenne’de de rol alan Tilbe Saran, 2003’te rol aldığı Zeki Demirkubuz filmi Bekleme Odası’ndakiperformansıyla çıkış yapan aktrist Nilüfer Açıkalın yer alır.

Film, 32 yaşında annesi ve babası başarılı tiyatro oyuncuları olan, arabasıyla yaptığı kaza sonrasında hastaneye kaldırılan nemfomanik genç kadın Deniz’in flashbackler eşliğinde çocukluğundan kazaya kadar olan dönem ve hastaneden çıktıktan sonrasını konu ediniyor. Çekmeceler özellikle başta Ece Dizdar ve Taner Birsel olmak üzere kusursuz oyunculukları,  göz alıcı sinematografisi ve görüntü yönetmenliğiyle akıllarda yer etmiştir. Filme en çok yapılan yakıştırma Türk sinemasının Requiem For A Dream’i olduğudur.

 

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.