Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

İlk kez düzenlenen Uluslararası Göç Filmleri Festivali sona erdi.

Online olarak düzenlenen kapanış töreninde, Uluslararası Göç Filmleri Festivali kapsamında, çeşitli alanlardaki filmlere ödüller verildi.

En İyi Uzun Metraj Film Ödülü – Sama İçin (For Sama)

En İyi Uzun Metraj Film Ödülü'nün kazananını festivalin jüri başkanı usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan açıkladı. “Sama İçin” filminin yönetmenliğini gazeteci Waad Al-Kateab ve yapımcı Edward Watt birlikte üstlendi. Belgesel niteliğindeki filmin yönetmenlerinden Waad Al-Kateab, aldığı ödül ile ilgili duygularını "Bir buçuk yıl Türkiye'de yaşadım. Ben de o mültecilerden biriydim. Şimdi ise İngiltere'de mülteciyim. Türkiye'de yaşayanların, Sama İçin'i izlemelerinin ve mültecilerin neden mülteci olduklarını, ne zorluklarla karşılaştıklarını, sadece ülkelerinde kalabilmek için ne kadar mücadele ettiklerini, genel olarak neler yaşadıklarını öğrenmelerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Filmime itibar ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum." sözleri ile dile getirdi. “Sama İçin” filmi bu kategorideki birinciliği ile 15.000 Euro ödülü kazandı.

İlham Verici Senaryo Ödülü – Oğlum Gibi (Just Like My Son)

Filmin yönetmen Costanza Quatriglio aynı zamanda filmin senaryo ekibinde de yer alıyor. Ödülü, festivalin jüri üyelerinden Çinli oyuncu ve yönetmen Joan Chen verdi. Ödül karşısında yönetmen Quatriglio "Böyle bir ödüle layık görüldüğümüz için büyük onur duyduk ve çok, çok, çok mutlu olduk. Bu ödülü sevgili dostlarıma, Hazara dostlarıma, hikayenin bir parçası olan Mohammad Jan Azad'a, Basir Ahang'a, annesine ve filmi çekerken tanışma şansı elde ettiğim tüm annelere ithaf ediyorum. Çünkü tüm çocukları kendi çocuğummuş gibi görüyorum. Öyle düşünüyorum. Teşekkürler.” sözleriyle mutluluğunu dile getirdi.

UNICEF Uluslararası Kısa Film Ödülü – Kıyının Çocukları

Yönetmenliğini Amelia Nanni’nin üstlendiği “Kıyının Çocukları” filminin ödülünü, UNICEF İyi Niyet Elçisi oyuncu Tuba Büyüküstün verdi.

Aynı Gemi Yarışması Ödülü – Orada

Aynı Gemi Yarışmasının ödülünü ise Türk yönetmen Zeynep Köprülü’nün “Orada” isimli filmi kazandı. Yönetmene ödülünü İranlı yönetmen Farnoosh Samadi verdi.

Bu sene ilk kez düzenlenen Uluslararası Göç filmleri Festivali’nin dünya çapında büyük ilgi görmesi festival ekibinin en büyük başarısı olarak değerlendirilebilir.

Yorumlar