Uluslararası İzmir Film Festivali'nin Adayları Açıklandı

Uluslararası İzmir Film Festivali'nin Adayları Açıklandı

3. Uluslararası İzmir Film Festivali'nde yarışacak filmler belli oldu.

Bu sene üçüncüsü gerçekleşecek olan Uluslararası İzmir Film Festivali, ASİTEM (Sinema Televizyoncular Meslek Birliği) tarafından düzenleniyor. Uluslararası İzmir Film Festivali, Türkiye'nin tek ana akım vizyon filmleri festivali olarak biliniyor. Bu özelliği ile bir önceki yıl vizyona giren her filme adaylık hakkı veriyor ve kazananları noter onaylı halk oylaması ile belirliyor. Bu sene festival İzmir'in 30 ilçesinde gösterimler şekilde gerçekleşecek. Bu sene ilk iki yıldan farklı olarak dizi ve dijital yapımlar da festivale katılma hakkına sahip. Dolayısıyla farklı platformlar üzerinden çeşitli yapımların yarışacağı festival, bu sene daha çekişmeli olacak.

İşte Yarışacak Filmler

3. Uluslararası İzmir Film Festivali kapsamında En İyi Film, Yönetmen, Senaryo, Kurgu, Görüntü Yönetmeni, Görsel Efekt, Kostüm Tasarımı, Film Müziği, Görsel Sanat Yönetmeni, Erkek Oyuncu, Kadın Oyuncu, Yardımcı Erkek Oyuncu, Yardımcı Kadın Oyuncu, Çocuk Oyuncu, Yapım, Animasyon Film, Kısa Film, Animasyon Kısa Film, Yabancı Kısa, Belgesel, Yabancı Belgesel ödülleri verilecek. Ayrıca Filme Değer Katan Ustalar, Vizyonda Gözden Kaçmayanlar, Asitem Ödülü, Umut Vadeden Genç ve Yaşam Boyu Onur olmak üzere özel dallarda da birçok ödül sahibini bulacak.

En İyi Film kategorisinde "7. Koğuştaki Mucize" 14 farklı dalda adaylıkla ön plana çıkıyor. Bu kategoride "Bir Aşk İki Hayat" 13 dalda adaylığı ile ikinci sırada yer alıyor. Üçüncü sırada ise 12 adaylıkla "Cinayet Süsü" bulunuyor.  

En İyi TV Dizisi kategorisinde "Afilli Aşk" dizisi 8 dalda adaylık aldı. Dijital yapım olarak ise Netflix'in orijinal yapımı "Atiye" 6 dalda aday gösterildi. 10 sezondur yayın hayatına devam eden "Arka Sokaklar" ise 7 adaylığa sahip. Yıldız isimlerden oluşan "Babil" dizisi 6 dalda, "Behzat Ç." 5 dalda, "Aynen Aynen" dizisi ise 4 adaylıkla yarışmadaki yerini almış bulunuyor.

Yorumlar