Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Başarı Ödülleri Ve Onur Ödülleri Belli Oldu

Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Başarı Ödülleri Ve Onur Ödülleri Belli Oldu

27 Mayıs–3 Haziran tarihlerinde 24.'sü düzenlenecek olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Başarı Ödülleri Ve Onur Ödülleri belli oldu.

1998 yılında birincisi düzenlenen ve Türkiye'deki kadın hareketi ile birlikte büyüyen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu sene "Araftan Çıkmak" teması ile sinemaseverler ile buluşacak. Geçtiğimiz yıl pandemi sebebi ile sadece çevrimiçi kanallar üzerinden gerçekleştirilen festival, bu sene seyirci ile hem çevrimiçi kanallar ile hem de gerçek mekanlarda buluşmayı umuyor.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin her yıl sinemamızdaki kadın emeğinin altını çizmek ve yeni nesil kadın sinemacıları cesaretlendirmek üzere takdim ettiği ödüller 27 Mayıs tarihinde düzenlenecek olan açılış töreninde sahipleri ile buluşacak.

Onur Ödülleri Zuhal Olcay ve Nur Sürer'e Verilecek

Bu sene 19. kez verilecek olan Onur Ödülleri, Türk sinemasına yönetmen ve oyuncu olarak hayat veren kadınlara saygı sunmayı amaçlıyor. Bu sene Onur Ödüller'nin sahipleri; “Uçurtmayı Vurmasınlar”, “Ayna”, “Yılanların Öcü”, “Bir Günün Hikâyesi”, “Uzlaşma”, “Sır Çocukları”, “Fidan”, “Dul Bir Kadın”, “Umuda Yolculuk” gibi filmlerle, klasik Yeşilçam sineması ile bugünün sineması arasında sağlam bir köprü kuran, sinema emekçilerinin çalışma koşullarının iyileşmesi için de mücadele veren Nur Sürer ile “Halkalı Köle”,  “Amansız Yol”, “Sahte Cennete Veda”, “Medcezir Manzaraları”, “Hiçbiryerde”, “İki Kadın” gibi filmlerde kadınlığı, ilişkileri, arkadaşlıkları, evlilikleri, ev içi köleliği ve toplumsal cinsiyeti yeniden düşündüren, hayatın ortasından ya da kıyısından kadınları cesaretle karşımıza getiren çok yönlü sanatçı Zuhal Olcay.

Genç Cadı Ödülü: Ahsen Eroğlu

Genç kadın oyuncuları yüreklendirmek, sinema yolculuklarını destekleyerek bu alandaki üretimlerine dikkat çekmek ve Türkiye sinemasında kadınlara yönelik güçlü, olumlu kadın rollerinin yazılmasını teşvik etmek amacıyla 2009 yılından bu yana verilen Genç Cadı Ödülü son dönemde Ozan Yoleri’nin yönettiği “Aylin” adlı kısa filmde büyük beğeni toplayan ve ilk uzun metraj filmi “Sardunya”yı yakın zamanda izleyebileceğimiz Ahsen Eroğlu’na verilecek.

Festivale Başvurular İçin Son Gün 26 Şubat

27 Mayıs– 3 Haziran 2021 tarihleri arasında düzenlenecek 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde kısa, uzun, orta metraj kurmaca, deneysel ya da belgesel filmlerinin gösterilmesini isteyen Türkiye’den kadın sinemacılar 26 Şubat’a kadar başvuru yapabilir.

Başvuru için gerekenler ucansupurge.org.tr adresinde detaylı olarak yer almakta. Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar