Derin Sular Film Afişi

Derin Sular Filmi Eleştirisi

William Eubank’i çok ödüllü “Love” filminden hatırlarsınız. Sinemanın pek çok alanında yer almış ismin son filmi ise bir bilim kurgu türündeki “Underwater”.

Filmde okyanusun 11.5 kilometre derinindeki çukurda sondaj kazan, petrol çıkartan Amerikalıların derin suda ortaya çıkan yaratıklarla yaşadığın hazin karşılaşmayı izliyoruz. 

Başrolde Kristen Stewart yer alıyor. T.J.Miller, Jessica Henwick, Vincent Cassel, John Gallagher Jr. gibi isimler de kadroda. 

Ay yüzeyine denizlerin altından daha hakimiz denir hep. Okyanusun en derinine inmek şu anda insan kabiliyetinin üzerinde. Korkunç bir basınç söz konusu. Bazı derin su araçları özel olarak tasarlanmış, denizaltılar ancak bu derinliklerde gezinebiliyor. Her geçen yıl yeni birtakım canlı türlerine rastlanıyor vs. bunlar gerçekler. Filmde tüm bunlar aşılmış ve insan o dünyaya dahil olmuş. Kullanılan atmosfer, dekor ve giysilerin uzay temalı filmlerden fırlamış gibi olması hoşuma gitti. Yalnız o derinlikte aydınlatmada sıkıntı olması film yaratıcılarının bir noktada işine gelse de biz seyirci olarak “görmek istiyoruz”. Karanlık bir film izlemek bir noktadan sonra rahatsız edici olabilir.

Aksiyon yüksek ancak gizem unsuru yok denecek kadar az. Birtakım yaratıklar insanlara saldırıyor bunu araştıran, sorgulayan, cevaplar veren yok. Durum icabı sürekli bir koşturma, sürekli bir kaçma söz konusu. Olağanüstü psikolojik baskıların söz konusu olduğu bir gerçeklik olmalı orada ki bu gözardı edilmiş ve karakterlerin bazı istisnalar hariç içi oldukça boş. Örneğin Game of Thrones’ta da rol almış Jessica Henwick burada bir biyoloğu oynuyor (Emily) ancak gördüğü her şeye tepkisi çığlık atmak, “ben yapamam” demek ve ağlamak. T.J. Miller filmin oyun yönetimini sırtlayan tek isim olabilir hatta. Ne yazık ki Kristen Stewart için dahi bunu söyleyemiyoruz.

Bunların haricinde öyküsel olarak zayıf kurgu olarak oldukça sıradan olmasını bir kenara bırakırsak özel efektler, CGI uygulamaları keyifli denebilir. Burada da iyi bir dokunuş olsa da ucuza kaçıldığı da bir gerçek çünkü film karanlık. Aydınlatma yapmadığınız bir nesneyi ayrıntılamak zorunda kalmazsınız. Göz aydınlıkta seçici davranır. 

İyi Seyirler.

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.