Ünlü Yönetmenlerden Akademi'ye Dev Tepki

Ünlü Yönetmenlerden Akademi'ye Dev Tepki

Oscar Ödül Törenleri ile ilgili aldığı skandal kararın ardından Hollywood’daki birçok önemli sinemacı Akademi’ye tepki olarak bir açık mektup yayınlandı.

Hafta başında Akademi; En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Kısa Film, En İyi Saç/Makyaj  ve En İyi Kurgu dalındaki ödüllerin canlı yayında değil reklam arasında verileceğini duyurmuştu. Bu karar sinemanın en önemli faktörleri arasında yer alan bu dört unsuru akademinin devre dışı bıraktığı gerekçesi ile dünyanın dört bir yanındaki sinemacılar tarafından eleştirildi. Dünyadaki saygınlığını her geçen gün yitiren Oscar Ödülleri bu karar ile birlikte çok büyük bir darbe daha aldı. İşte Quentin Tarantino, Spike Lee, Damien Chazelle, Martin Scorsese, Seth Rogan gibi isimlerin yayınladığı açık mektubun önemli kısımları:

“91. Oscar Ödül Töreni’nde sinemasal sanatların statüsünü düşürmek, yaşamımızı ve tutkularımızı seçtiğimiz mesleğimize adayan bizlere hakaretten başka bir şey değildir. Akademi’nin yaptığı bu kısaltmayı ve potansiyel sansürü misyonunun ruhuna aykırı hareket olarak değerlendiriyoruz... Akademi 1927 yılında sinema sanatlarındaki mükemmelliği tanımak ve korumak, hayal gücüne ilham vermek ve dünyayı sinema filmleri aracılığıyla birbirine bağlamaya yardımcı olmak için kuruldu. Ne yazık ki sanat biçimimizi ve arkasındaki insanları kutlamaktan ziyade eğlence sunma arayışımız nedeniyle bu misyondan saptık. Üstün sinemanın yaratılmasından sorumlu olanların tanınması, amacı onu korumak olan kurum tarafından azaltılıyorsa, artık Akademi'nin ortak bir sanat formu olarak filmi takdir etme vaadini desteklemiyoruz.”

 

Yorumlar