Unutulmaz Atıf Yılmaz Filmleri

avatar
Anonim Editör

Büyük usta Atıf Yılmaz'ın en unutulmaz 10 filmini 93. doğum yılı şerefine derledik. Atıf Yılmaz'ı hasretle anıyoruz.

Karacaoğlan'ın Kara Sevdası

Karacaoğlan'ın Kara Sevdası
Atıf Yılmaz'ın 1959 yılında yaptığı erken dönem filmlerinden olan Karacaoğlan'ın Kara Sevdası, Yılmaz Güney, Halit Refiğ, Yaşar Kemal üçlüsünün kaleminden çıkan ve Duygu Sağıroğlu'nun sanat yönetmenliği ile detay detay işlenen bir film. 1960 senesinde Karacaoğlan'ın Kara Sevdası filmi için Milliyet Gazetesi’nde Türk sinemasının en özenli filmi yorumu yapılmıştı. 

Ah Güzel İstanbul

Ah Güzel İstanbul
Atıf Yılmaz'ın en güzel filmlerinden olan Ah Güzel İstanbul, sinemamızın da en naif filmi olarak yorumlanır. Sadri Alışık ve Ayla Algan'ın performansları ile süslediği film ulusal sinema akımının en önemli örneği konumunda.

Kibar Feyzo

Kibar Feyzo
Kıymeti ancak yıllar sonra konuşulmaya başlanan, sinemamızın en büyük emektarlarından, oyuncu, şair ve senarist İhsan Yüce'nin kaleminden çıkan Kibar Feyzo filmi gerek Kemal Sunal, İlyas Salman, Şener Şen üçlüsü ile komedide unutulmayan bir iz bırakmasıyla gerekse politik mesajları ile Atıf Yılmaz'ın en önemli filmleri arasında. 

Adak

Adak
1979 tarihli Adak filmi Tarık Akan ve Necla Nazır'ın başrol performansları ile unutulmaz Atıf Yılmaz filmleri arasında. Tarık Akan'ın damga vurduğu filmin konusu dini temeli ile de oldukça çarpıcı. 

Kadının Adı Yok

Kadının Adı Yok
Atıf Yılmaz'ın 1980’li yıllarda yöneldiği ve oldukça ses getiren kadın temalı filmlerden olan Kadının Adı Yok; Duygu Asena'nın öyküsünden uyarlanmış çok güçlü bir yapım. 

Selvi Boylum Al Yazmalım

Selvi Boylum Al Yazmalım
1977 yapımı Selvi Boylum Al Yazmalım, çok sayıda fanı olan gerek Atıf Yılmaz'ın gerek Türk sinemasının en bilinen filmlerinden. Bu filmin Cahit Berkay'ın elinden çıkmış müziklerini unutmak ve Türkan Şoray ile Kadir İnanır'ın bugünkü ününe olan katkısını yok saymak mümkün değil. 

Şekerpare

Şekerpare
1983 tarihli Şekerpare filmi sinemamıza çok özel birinin yavaş yavaş girişini müjdeleyen filmlerden birisi. Ertem Eğilmez'in yapımcılığını yaptığı filmin senaryosu usta isim Yavuz Turgul'un kaleminden çıktı. Müzikleri, replikleri ve karakterleri ile akıllardan çıkmayan film Atıf Yılmaz'ın politik mesajlar içeren sıcak komedilerinden birisi.

Adı Vasfiye

Adı Vasfiye
Kadın filmleri serisinin en başarılı örneklerinden olan 1985 tarihli Adı Vasfiye filmi Müjde Ar'ın duygu dolu oyunculuğu ile unutulmaz hale geliyor. Film, yazar Necati Cumalı'nın beş öyküsünden uyarlanmış fantastik bir temaya sahip.

Aaahh Belinda

Aaahh Belinda
Aaahh Belinda filmi işlediği tema gereği 1986 senesinden sanki bugünü görmeyi başarmış bir yapım. Kadın filmleri arasında sayılabilecek Aaahh Belinda, reklam çılgınlığının her yeri sardığı günümüzde mutlaka seyredilmesi gereken özel filmler arasında. 

Eğreti Gelin

Eğreti Gelin
2005 yılında hayatımıza giren Eğreti Gelin maalesef Atıf Yılmaz'ın yönettiği son film. Nurgül Yeşilçay, Onur Ünsal, Müjde Ar ve Fikret Hakan'ın oyunculukları ile parlayan filmin Nurgül Yeşilçay’ın kariyer yükselişine de büyük bir katkısı var.