Uzaydan Gelen Fırtına Film Afişi

Uzaydan Gelen Fırtına Filmi Eleştirisi

Dünyanın her yerini saran uydulardan oluşan sistem, doğal afetleri önceden algılayıp önleme ve hava durumunu kontrol etme görevini başarıyla sürdürmektedir.

Kötü politikalar ve insanların atmosfere verdiği zararlar sonucu Dünya genelinde çok sert iklim değişiklikleri ve afetler yaşanmaktadır. Devletler sonunda bunun tek başlarına mücadele edebilecekleri bir şey olmadığını kabul edip bir araya gelerek Dutch Boy adı verilen bir iklim kontrol sistemi oluştururlar. Dünyanın her yerini saran uydulardan oluşan bu sistem, doğal afetleri oluşmadan önce algılayıp önleme ve hava durumunu kontrol etme görevini başarıyla sürdürmekteyken ikinci yılın ardından yaşanan teknik bir arıza her şeyi alt üst eder. Dutch Boy’da ters giden bir şeyler vardır ve bir an evvel çözülmezse Dünya gezegeninde güçlükle sağlanan dengeler alt üst olacak ve gezegen manyetik bir fırtına sonucunda yok olacaktır. Dutch Boy’a gidip sorunun kaynağını çözmekle görevlendirilen Jake Lawson ve onun Nasa’da çalışan kardeşi Max, aslında Dutch Boy’da bir sorun olmadığını, dünyadan birilerinin lokal felaketler yaratma gücünü kötü amaçlarla kullanmak üzere ayarlarla oynamış olabileceğini fark eder. Şimdi hem gezegeni ortadan kaldıracak bir manyetik fırtınayı önlemeleri, hem de bu projede yer alan ülkelerin birbirine düşeceği büyük bir savaş başlatmadan bu sorunu çözmeleri gerekecektir.

Güneşteki patlamalar yüzünden oluşan fakat manyetosfer sayesinde etkilenmediğimiz bir uzay olayının, bir şekilde manyetik alan zayıflarsa dünyada nasıl bir etki bırakacağına dair son derece bilimsel bir dayanağı var Uzaydan Gelen Fırtına’nın. Bilimkurgu-aksiyon-gerilim türündeki filmin en azından bilimkurgu kısmının heyecanlandırma sebebi de bu. Türün hayranlarının aşina olduğu pek çok post-apokaliptik ve distopik filmle benzer sahneler barındırmasına rağmen senaryo değişiklikleri sebebiyle yeniden çekimlerden geçmiş, post-prodüksiyon süreci bir kaç yıla yayılmış bir film olması da göz önünde bulundurulduğunda ise film vaat ettiğini veriyor.

Dean Devlin'in yapımcı, yönetmen ve senaristi olduğu Uzaydan Gelen Fırtına, Gerard Butler, Abbie Cornish, Jim Sturgess, Alexandra Maria Lara ve Andy Garcia gibi ünlü oyuncuları bir araya getirmesiyle de dikkat çekiyor.

 

Yorumlar