Venedik Film Festivali Jürisinden Roman Polanski'ye Protesto

Venedik Film Festivali Jürisinden Roman Polanski'ye Protesto

Roman Polanski’nin geçmişi Venedik Film Festivali’ni karıştırdı.

Dünyanın gerek kariyeriyle gerek “lekeli” geçmişi ile en ünlü yönetmenlerinden olan Rosemary’nin Bebeği ve Piyanist gibi büyük filmleri ile tanınan Roman Polanski’nin An Officer and a Spy isimli son filminin Venedik Film Festivali seçkisine girmesi ile ortalık karıştı. 1977 senesinde çocuk istismarından tutuklanan ve suçunu itiraf eden yönetmene festival yetkilileri tepkili.

 

Roman Polanski’nin Suçu Ne?

1977 senesinde yaşadığı tutukluluk sürecinin ardından bütün ömrü boyunca bu damga ile kariyerine devam eden usta yönetmenin suçu 13 yaşında bir kız çocuğuna cinsel istismar uygulamaktı. Hakkındaki suçlamaları kabul eden Polanski bu sebeple tutuklanmış ve ardından ABD’den Fransa’ya kaçmıştı. Suçun yaşandığı ev Jack Nicholson’a ait olduğu için Nicholson da kariyeri boyunca bu damgayla yaşamak durumunda kaldı.
 

Venedik Film Festivali Jüri Başkanı Polanski’yi Tebrik Etmeyecek

76. Uluslararası Venedik Film Festivali’nin jüri başkanlığı görevini üstlenen Lucrecia Martel; Polanski’nin son filmi An Officer and a Spy için düzenlenen tebrik yemeğine katılmayacak. Polanski’nin filminin festivalde yer almasının olağan olduğunu söyleyen Martel; Roman Polanski hakkında kesin yargılarda bulunmasa da yine de işlediği suçun türünden dolayı onu tebrik etmeyeceğini söyledi.
 

Yorumlar