Venedik Film Festivali'nden Ferzan Özpetek'e Özel Ödül

Venedik Film Festivali'nden Ferzan Özpetek'e Özel Ödül

Venedik Film Festivali, bu sene SIAE ödülünü Ferzan Özpetek'e verecek. Özpetek, ödülünü 3 Eylül'de teslim alacak.

Her yıl Venedik Film Festivali kapsamında "Giornate degli Autori (Yazarlar Günü)" temasıyla yaşam boyu başarı ödülü olarak, sinema dünyasının önemli bir ismine "SIAE Ödülü" verilir. Bu yıl ise "SIAE Ödülü" uzun yıllardır İtalya'da yaşayan Türk yönetmen Ferzan Özpetek'in olacak. 3 Eylül Perşembe günü İtalya Pavyonu'nda düzenlenecek olan törende Özpetek'e ödülü takdim edilecek.

"SIAE Ödülü" İle İlgili Resmi Açıklama

Festival ekibi, bu sene ödülün Türk sinemasının usta isimlerinden biri olan Ferzan Özpetek'e verilmesini ve bunun nedenlerini resmi bir açıklama ile duyurdu. Açıklamada "İtalyan sinemasının çağdaş ikonlarından Ferzan Özpetek'e, doğduğu ülkesi Türkiye’yi anımsatan içten hikâyeleriyle 20 yılı aşkın bir süredir İtalya’daki yaşamı irdelediği için veriliyor. Filmleri, aynı zamanda onu iyileştirmeye çalışırken incelediği toplumdan beslenen bir sinema türünün örnekleridir. İtalyan Yazarlar ve Yayıncılar Derneği tarafından Özpetek'e verilen bu ödül, aynı zamanda sinemacıları farklı sanat formlarını ele alma konusunda teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca üçüncü kitabını yayınlayan bir yazar olarak bir yandan İstanbul’un büyüsünü ve aile bağlarını, bir yandan da geldiği ilk günden bugüne dek Roma’daki hayatının umut ve sırlarını beklenmedik karşılaşmalarla bütünlemeyi bilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Özpetek Teşekkür Etti

Uluslararası çapta düzenlenen Venedik Film Festivali tarafından bu özel ödüle layık görülen Ferzan Özpetek "Bu beni son derece gururlandıran bir onur vesilesi oldu çünkü her zaman sanatçıların ve sanat profesyonellerinin çıkarlarını gözeten bir kurum tarafından veriliyor. Ayrıca SIAE ile yaptığım bir diğer işbirliği de verimli oldu ve 20 Şubat’ta benim bir fikrimden hareketle devlet katında kabul gören Doktorlar Günü’nü kutlayacağız. SIAE Başkanı Mogol’a ve Genel Müdür Gaetano Blandini’ye özellikle teşekkür ederim." sözleri ile açıklama yaptı.

Yorumlar