Wendy Film Afişi

Wendy Filmi Eleştirisi

Benh Zeitlin'in Wendy filminin Cinedb eleştirisi sizlerle.

Dört Oscar Adaylığı bulunan Beasts of the southern wild (2012) filminden hatırlayacağınız Amerikalı yönetmen Benh Zeitlin’in kaleminden çıkmış ve yine Zeitlin tarafından yöneltilmiş bir film olan Wendy ile ilgili konuşacağız.
BSAFF seçkisinde seyirci ile buluşan bu Amerikan filmi Hollywood içinden bağımsız sinema tatları veren bir ekolün dokusunu taşıyor. Orta Amerika, özellikle Karayiplerde tropik bir serüven sunuyor ancak filmin bu dokusuna giriş yapmadan önce konusuna bir bakalım. Filmlerinde düşsel dünyalar kurmayı ve hayal gücü öğesinden beslenmeyi çok seven Benh Zeitlin için bulunmaz bir fırsat sunan Peter Pan masalından temel alan filmde 2020 perspektifinden; modern bir Pan hikayesi izliyoruz ancak isminden de anlaşılabileceği üzere Peter Pan’ın yakın dostu Wendy karakteri penceresinden bir yorumlama yapılmış. 


Anneleri ile birlikte işlettikleri bir barda Wendy ve ikiz erkek kardeşleri büyüyüp bir yetişkin olmaktan ve hayallerinin giderek küçülmesinden son derece korkmaktadırlar. Bir gün Peter tarafından gece trenine davet edilirler. Uzun bir yolculuktan sonra çocukların mutlu oldukları sürece asla büyümedikleri bir adaya ulaşırlar her günün bir şenlik havasında geçtiği bu adada açığa çıkmayı bekleyen tuhaf gizemler ve anlam verilemeyen bazı olaylar vardır. 


Kaptan Hook, Peter ve Wendy’nin aşina olduğumuz orijin hikayelerine metaforik bir yaklaşımla eklemeler yapan Zeitlin ortaya çıkardığı bu fantastik dünyada sıkışmış olabilir! 


Beyin yakan cinsten metaforlar ile seyircinin bu kapalı anlamları sürekli çözmeye gayret ettiği tarzdaki filmlerden biri bu. Üstelik film boyunca bu gayretiniz karşılığını bulmak bir kenara daha da katlanarak çok daha zahmetli bir uğraş haline geliyor. Tabii eğer bir yetişkin gözüyle tüm olay ve olgulara mantık penceresinde cevaplar arıyorsanız. Bu filmi anlamak için belki de insanın içindeki çocuğu uyandırması gerekmektedir. Hepimiz küçükken kurduğumuz hayalleri aklımıza getirelim ne kadar absürt şeyler vardı kim bilir? Filmin bu bakımdan incelenmesi daha doğru olacaktır. Böylece beyin yakan metaforlar sadeleşip yalnızca bir hayal ürününe dönüşür ve siz hayallerin sınırı olmadığını içten içe bildiğinizden her şey daha anlamlı gelir. 


Filmin felsefesi bir kenara verdiği mesajlar bakımından tıpkı orijinal Peter Pan masalı gibi kıt olduğu düşüncesindeyim. Çocuklar hep büyümek ister;  büyükler de küçülmek. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu bir kanun gibidir ama bu hikayede tam tersi bir bakış söz konusu. Belki buradan da yine çapraz metaforlar ve birtakım alegoriler çıkarılabilir ama bu da anlamsız bir uğraş olmaya başlıyor. 


Toparlayacak olursak işlenişinden ziyade öykü ve senaryo olarak tartışılacak bir film. Teknik yeterliliği bir Hollywood filminde tartışmak yaşadığımız çağın gerçekliğine pek uyuşmuyor bu sebeple teknik mevzuları es geçeceğim. Film, farklı tercihlerin var olduğu ve hayal gücünün her zaman en kıymetli hazinemiz olduğunu güzel bir dille vurguluyor demek en doğrusu olacaktır. 


Cinedb Ailesi olarak gelecek eleştirilerde görüşmek üzere, 

Keyifli seyirler. 


Yorumlar