Yabancı Filmlerin Seyirci Sayısı Yerli Filmleri Geçti

Yabancı Filmlerin Seyirci Sayısı Yerli Filmleri Geçti

Sinema seyirci sayısında yerli filmler düşüşte, yabancı filmler zirvede.

Türk sineması dünyada oldukça nadir bir şekilde yerli sinemanın hep zirvede olduğu karakteristik bir yapıya sahiptir. Oldukça erken dönemlerden beri vatandaşın beyazperdede tercihi hep yerli filmlerden yana olmuştur. ABD sinemasının çok güçlü hale de gelse yine de yıl sonu rakamlarında ele geçiremediği az sayıda ülke sinemasından birisiyiz. Ancak son dönemlerde ilginç bir istatistik var. Box Office Türkiye’nin yayınladığı ve 2018 ile 2019’un ilk 35 haftasını karşılaştıran grafiğe göre yabancı filmler şu anda Türkiye’de önde gözüküyor. Gelin bu grafiğe ve bu durum sebeplerine birlikte bakalım. Ayrıca gelecekte neler olabilir tartışalım.

 

Box Office Türkiye’nin Yayınladığı Sinema Seyirci Sayısını Gösteren Grafik

 

Seyirci Neden Yerli Filmlere Gitmedi?

Bu grafiğe bakınca izleyicinin tercihlerinin yerli filmlerden yabancı yapımlara doğru kaymış olduğu görülebilir. Ancak işin aslı oldukça farklı. Bu gerçeği anlamak için 9 ay kadar öncesine gitmeliyiz. 2018’in son, 2019’un ilk aylarında ülkedeki en büyük film dağıtıcısı ile film yapımcıları çetin bir “mısır” savaşına girmişti. Bu savaş süreci uzadı ve konu yeni bir yasa hazırlamaya kadar gitti. Bu süreçte 2019’a bomba gibi bir açılış yapması beklenen birçok büyük ve yerli vizyon tarihlerini yıl sonuna doğru erteledi. Ardından yeni çıkan yasa ile ilk önce Sinemia gibi ucuza film izleme imkanı sunan şirketler engellendi, ardından bir bilet alana bir bilet veren kampanyalar durduruldu, bilet fiyatları indirimsiz ve kampanyasız bir şekilde sabitlendi ve hızlı bir şekilde sıkıcı yaz vizyon dönemine girildi. Henüz yılın bitmesine üç ay var ve bu yıl en çok gişe yapması beklenen yerli filmler hala vizyona girmiş değil.
 

Türk Sinemasında 2019 Yılının Sonunda Neler Yaşanacak?

Emin olduğumuz birkaç şey var. Şu zamana kadar gördük ki Türkiye’de sinema seyircisi -yapımlar bazen gerçekten kalitesiz olsa bile (siz nelerden bahsettiğimi biliyorsunuz)- mutlaka yerli yapımları tercih ediyor. Yüksek gişe yapması beklenen bazı iddialı yerli yapımlar Ekim ve Kasım aylarında vizyona girecekler. Yayınlanan bu istatistikler herkese acaba bir şeyler mi değişti dedirtmiş olmalı ancak yıl sonunda herşeyin normale döneceğini düşünüyorum.
 

Yorumlar