Yanımda Kal Film Afişi

Yanımda Kal Filmi Eleştirisi

Baş rolleri Çağlar Ertuğrul ve Meriç Aral’ın paylaştığı Uğur Yağcıoğlu’nun yönetmen koltuğunu doldurduğu “Yanımda Kal” filmi seyircisi ile buluştu.

Uğur Yağcıoğlu’nun yönetmen koltuğunu doldurduğu “Yanımda Kal” filmi seyircisi ile buluştu. Başrolleri Çağlar Ertuğrul ve Meriç Aral’ın paylaştığı yapım hakkında biraz sohbet edelim...
Babası ile sorunlu bir ilişkisi olan Emir, onu akciğer kanserinden kaybettikten sonra kendini para kazanmaya ve yoksulluktan kurtulmaya adar. Nitekim başarılı da olur ve iş Türkiye’nin sayılı bankalarından birinde üst düzey yönetici olmaya dek varır. Emir amacına ulaşmış olsa da annesini yıllarca ihmal etmiş, hiç âşık olmamış ve babasının kafasındaki hayaletinden hiçbir zaman kurtulamamıştır; ancak hayatına ansızın giren Zeynep (Meriç Aral) ile işler tümüyle değişecek gibidir.   
Evet, öyküsel olarak zihinlerimizde aşina birtakım öğeler var. Klişeleşmiş bile denebilir belki ama sinemasal aktarılış biçiminde değişik bir tat olduğunun altını çiziyorum. Burada oyunculuğun önemli bir dokunuşu olmuş. Meriç Aral kendi olabileceği doğal rollerde oldukça başarılı. Burada da ondan kendi gibi olması istenmiş olacak ki ortaya harika bir iş koymuş. Neşeli ve her şeye rağmen hayata pozitif bakış fikri jestlere dökülmüş. Çağlar Ertuğrul da filmin seyri boyunca karakter gelişimini güzel yansıtmış.   
Oyuncuların oyunlarının yanı sıra filmi mükemmelden uzaklaştıran bir şeyler de var tabii ki. Anlatılan öykünün istediği bir zaman vardır. Bu zaman bir dakika kısalsa ortaya boşluklar çıkar. Buna daha önce de pek çok yerli yapımda şahit olduk. Bu filmde de süre, sanki bir tık daha uzun olsa hiçbir sorun kalmayacakmış gibi duruyor zira dramatik yapıdaki hızlı sıçramalar seyirciyi yormaktan, sinemasal öyküyü zedelemekten öteye gitmiyor. Zeynep’in listesi bu aşkın temelini attıysa şayet; o listeye ne oldu? Bu kadar önemsizleşecekse neden en baştan böyle bir yola girildi? Filmi henüz izlemeyenler için bu sorular şu anda bir anlam ifade etmiyor olacak. Filmi izleyenlerin ise bu konuda bana katılacaklarından şüphem yok.   
Çekimin her aşamasından keyif alarak filmi izlediğimi de belirtmek istiyorum. Sade bir sinema diliyle, keyifli renkler ve mekânlar ile görsel olarak tatmin oldum.   
Sözlerimi bitirirken “Yanımda Kal” ın romantizmin doğallıkla harmanlandığı ve sahiden yaşayan karakterler izlediğimiz bir film olduğunu belirtiyor; bu türe ilgi duyanların vizyondaki en öncelikli film saymalarını tavsiye ediyorum. 
 

Yorumlar