Yankı Film Afişi

Yankı Filmi Eleştirisi

Film Detayları Eleştiri

Rúnar Rúnarsson filmi Yankı; MUBI platformunda.

İzlandalı yönetmen ve senarist Rúnar Rúnarsson’ın 2019 yapımı Yankı (Bergmál) filmi geçen günlerde Locarno Film Festivali seçkisi içinde MUBİ’de gösterimde. Rúnarsson, 84. Akademi Ödüllerinde En iyi Yabancı Film dalında İzlanda’nın adayı olan ancak elemeleri geçemeyen uzun metraj Volkan (Eldfjall) filminin de yönetmeni.
Yankı, ana karakter olarak Noel zamanını geçiren İzlanda halkına odaklanıyor. 1-2 dakikalık tek açıdan sabit kamerayla çekilen 59 kısa çekimin birleşmesinden oluşan filmde, mikro boyutta bakıldığında konu bütünlüğü gözetilmezken makro boyutta Noel öncesi ve sonrasında İzlanda günlük hayatı anlatılmış. Bunun yanında çeşitli kesitlerde, ülke içindeki göçmen sorunu, ekonomik problemler, siyasi anlaşmazlıklar ve insan haklarına da atıfta bulunulmuş. Hikaye bütünlüğünün olmaması nedeniyle izleyici kimi zaman kopukluk yaşayabilir olsa da her kesit izleyiciye değişen karakterlerin hayatıyla ilgili düşünmeye itiyor. 


Zıt ve ikili kavramların birbiriyle karşılaştırıldığı kesitlerle de sık sık karşılaşıyoruz. Teknik olarak bakıldığında mekan ve arka plan statik bir öğe olarak karşımıza çıkarken, insan sahnelerdeki dinamik tek varlık. Ancak mekan karakterlerle birlikte sürekli değiştiği için film boyunca o da bu düzenli dinamizme ayak uyduruyor. Soğuk ve sıcak, kar ve ateş, genç ve yaşlı, ölüm ve yaşam, işçi ve işveren ikiliklere verilebilecek başka örneklerden. Yönetmen, İzlanda’daki yaşamı yansıtma konusunda başarılı bir iş ortaya koymuş. İzlanda halkının hayatlarına 79 dakikalığına da olsa yakından tanık oluyor; günlük sorunlarla uğraşırken kendinizi yanlarında hissediyorsunuz. Kimi hikayeler daha ilgi çekici iken, kimi hikayeler biraz daha geri planda kalmış.


Görsel olarak doyurucu, insanı insana anlatan, hayat üzerine düşündürten, sakin ve samimi bir sanat filmi izlemek isteyenlere önerebileceğim Yankı, Hollywood’a alışık sinema severler tarafından yabancı karşılanabilir. Kuzey Avrupa sineması meraklılarının ise es geçmemesi gerektiğini düşünüyorum. Keyifli seyirler!

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.