Yankılar Film Afişi

Yankılar Filmi Eleştirisi

Runar Runarsson'un Yankılar (The Echo) filminin Cinedb eleştirisi...

Yankılar; Runar Runarsson’un yazıp yönettiği 79 dakikalık hareketli portreler filmi. Hareketli portreler dememin nedeni kameranın sahnelerde sanki portre fotoğrafı çekercesine hiç oynamaması. Film kurgu ve doğal sahnelerden oluşuyor.
Genel olarak film Noel Bayramı öncesi, Noel gecesi ve sonrasında birbirinden bağımsız yerlerdeki insanların birbirinden bağımsız hikayelerini ele alıyor. Filmin bu noktada ufak bir ters köşe yapma durumu var, şöyle ki hikayedeki her insan Noel’le ilgilenmiyor. Film kameranın hiç yer değiştirmediği, sadece birkaç sahnede odağının değiştiği, 56 sahneden oluşmakta.


Filmin başında izleyiciyi hiç şaşırtmayan İzlanda soğuğuyla karşılaşıyoruz. Kasvetli hava içimize işliyor, üstümüze kalın giysiler giyme isteği uyandırıyor. Filmi izledikçe hiçbir şeye odaklanmadığını, sadece haberci objektifliği ile insanların yaşamını izlettiğini görüyoruz. Biraz izledikten sonra filmin hayat gibi olduğu konusu geldi aklıma. Sahnenin devamında ne olduğu ya da sonraki sahnenin nasıl devam edeceği konusunda herhangi bir bilgimiz olmuyor. Bazı sahnelerde devamı ya da sonraki sahne için çeşitli devam senaryoları kursak ve umutlarımız olsa da devamı bizi çok şaşırtabiliyor ya da devamını hiç öğrenemeyebiliyoruz. Ayrıca filmin içinde hayatta olduğu gibi başlayan, gelişen ve biten bir çok öge karşımıza çıkıyor. Tıpkı hayatımız gibi geleceğe dair plan ve programlarımız olmasına rağmen yeni sahnelerin ne getireceğine dair hiçbir bilgimiz yok. 


Birazdan yazacaklarımı kültür farklılıkları göz önünde bulundurarak söylüyorum tabii ki. Ancak sahnelerin bir çoğunda kendi hayatımızın dününü, bugününü ve yarınını görmek mümkün. Bence filmi izlerken ne kadar hayatın içinden, ne kadar doğal, ne kadar başa gelebilir ögeler içerdiğine dikkat etmeli ve sanki kendi hayatımızın akışında bir anda kenara çekilmişiz de, akışa dışarıdan bakıyormuşuz gibi izlemeliyiz. 


İzleyeceklere iyi seyirler dilerim!

Yorumlar