Yeni Baştan Film Afişi

Yeni Baştan Filmi Eleştirisi

Nicolas Bedos’un hem senaryosunu yazdığı hem de yönettiği filmi “Yeni Baştan” (La Belle Epoque) seyircisini bekliyor.

Hayattan zevk almayan, sürekli eskiye bir özlemle modern çağın yaşantısına sırt çevirmiş bir adam Victor bu bezmişlik ve depresyon içerisindeyken kendisini aldatan karısı tarafından evden kovulur. Bu esnada oğlunun da teşvikiyle zamanında yardım ettiği bir genç Victor’a eşsiz bir deneyim vadeder. Victor istediği bir zamana gidip yaşamak istediği bir anı yeniden yaşayabilecektir. Kendisinin özgür, genç ve güçlü olduğu 70’li yıllara döner ve karısı ile ilk tanıştığı anı yeniden yaşamak ister.

Bedos, modernite ile nostaljik olan arasındaki kontrastı yerinde kullanmış. Seyircinin kafasında bir nevi tercihler silsilesi yaratan bir durum ortaya koymuş ki bu doğrultuda “ben olsam ne yapardım?” sorusunu kendimize sormamıza yol açıyor. 

Victor karakterinin içinde bulunduğu çıkmazı deneyimlemek bizlere ne ölçüde zevk veriyor peki? Bu durumda çok kişisel bir cevap olarak kendi adıma, oldukça keyif aldığımı söylemek zorundayım ancak Victor ile empati kurabilecek insan sayısı az ancak; karakter gelişimi söz konusu olduğunda çok yerinde ve başarılı bir gelişim kurulmuş. Yavaş yavaş çöktüğü dipten yükselişini izlediğimiz karakterin daha önce suçlandığı birtakım şeyleri çevresinde onu suçlayan insanlarda gözlemlemek, dengelerin değiştiğini görmek de güzeldi. 

Aşkın tuhaf bir duygu olduğu kesin. Genç ve güzel olanı aramak bizim ruhumuzda kayıtlı bir bilgi gibidir. Sanat buradan doğar. Her zaman yeni ve estetik olanı aramak... Marianne karakteri ile zaman aşımına uğramış ilişkiler, bulunduğu çağa adapte olamamış insanlar, kendi yanlışlarını fark etmek yerine suçu başkalarında arayan insanların dramı gözler önüne seriliyor. Film bunları yaparken bir melodram olmaktan çok uzak aslında. Esprili bir dille ancak dram olduğunu unutmadan bir anlatım belirlemiş. Zekice şakalar seyirciyi kahkaha atmaya kadar zorluyor özellikle filmin ilk yarım saatlik süresince bu böyle ancak finale yaklaştıkça kırılmalar ve dramatik yükün ağırlığı artıyor. 

Aile ilişkilerinin de hafifçe sorgulandığı, bir aşk ve bağlılık öğretisi gibi aslında diyerek özetlemiş olalım.

Keyifli seyirler.

Yorumlar