Yerli Filmler 2019'da Seyirci Kaybetti

Yerli Filmler 2019'da Seyirci Kaybetti

Yerli filmlerin izleyici sayısındaki düşüş sinemaseverleri endişelendirdi.

Türk sinemasının tarihinde bizi neredeyse tüm dünyanın geri kalanından ayıran bir özelliğimiz var. O da sinema seyircimizin her zaman yerli yapımları daha çok tercih etmesi. Tarihte bu bazen yerli yapımların yabancı yapımların toplam izleyici sayısını katlayacak hallerde dahi karşımıza çıktı. Ancak Türkiye’de bu ayırt edici özelliğin yitirilmeye başladığı 2019 senesinin sinema gişe verilerine baktığımızda görülebiliyor. 2019 senesinde yerli yapımlar; yabancı yapımlara karşı ciddi oranda kan kaybetmiş durumda.

Yerli Filmler 10 Milyondan Fazla Seyirci Kaybetti

Türkiye’de sinemanın son 5 senesine baktığımızda 2017 ve 2018 senesinde 70 milyonu aşarak tavan yapan toplam izleyici sayısı 2019 senesinde 57.6 milyona kadar düştü. Bir yılda seyirci sayısında 12 milyondan fazla kayıp yaşandı. Türkiye’deki sinema sektörünün aldığı bu darbeye yakından baktığımızda bu kaybın ülke sinemamız için çok daha endişe verici bir tarafını görüyoruz. Geçtiğimiz yıl 25 milyon civarında olan yabancı filmleri izleyen toplam seyirci sayısı bu yıl da 25 milyon dolaylarında kaldı. Yani yerli sinema izleyici sayımız bir yılda 44 milyondan 32 milyona düştü. Her zaman Hollywood yapımlarından daha çok tercih edilmesi ile övündüğümüz sinemamız bir yılda %25 oranında seyirci kaybetmiş durumda.

Yerli Sinema Neden Seyirci Kaybetti?

2017 ve 2018’deki başarılı performansların ardından 2019 senesinde yerli sinemanın neden bu kadar ciddi şekilde kan kaybettiği büyük bir merak konusu. Bu konuda çeşitli yorumlar mevcut. En büyük etkenin sene başında yaşanan mısır krizi olduğu düşünülüyor. Yapımcılar ile sinema salonlarının birbirine girmesi, en sonunda devletin olaya müdahale etmesi, bu süreçte birçok yerli filmin ertelenmesi, yaşanan imaj kaybı ve yeni çıkan yasa ile her türlü indirim, kampanya, promosyonun kaldırılması yani bilet fiyatlarının artması sonucu seyircinin yerli filmlerden uzaklaştığı düşünülüyor. Buna ek olarak bir diğer yaygın yorum izleyicinin değişmeyen ve gelişmeyen, birbirini sürekli tekrar eden yerli filmleri her sene tekrar tekrar izlemek istememesi. 2019 senesinde çok sayıda devam filmi veya önceki yıllarda neredeyse aynısına rastladığımız filmler karşımıza çıktı. Bu yılın en çok konuşulan yerli sinemacıları ise Mustafa Uslu, Şahan Gökbakar, Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan ve Mahsun Kırmızıgül oldu.

Yorumlar