Yesterday Film Afişi

Yesterday Filmi Eleştirisi

“Milyoner”, “Mezarını derin kaz”,“127 saat” filmleri ile tanıdığımız Danny Boyle’un yönetmen koltuğunu doldurduğu “Yesterday” beyaz perdede yerini aldı.

Senaryosunu Richard Curtis’in yazdığı film ilginç konusu ile merakla beklenenler listesindeydi.   
İngiltere’de yaşayan; genç, başarısız bir müzisyen ve besteci olan Jack Malik peş peşe gelen başarısız girişimlerin ardından bir çöküşe uğrar. Tanrıdan her şeyin farklı olmasını diler ve dileği bir şekilde gerçekleşir. Dünya çapında bir elektrik kesintisi esnasında bisikletiyle kamyon altında kalan Malik uyandığında insanlık bazı şeyleri hafızasından tamamen silmiştir. Bunlardan en önemlisi şüphesiz Beatles grubudur. Jack Malik, Beatles’ın unutulmuş olduğunu fark ettiğinde bunu kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaya karar verir ve grubun şarkılarını kendi yazmış gibi yapar ancak Jack Malik yakında kendi vicdanı ile bir savaş verecektir.  
Oyuncu kadrosunda Himesh Patel (Jack Malik), Lily James (Ellie Appleton), Kate McKinnon (Debra Hammer), Ed Sheeran (Ed Sheeran) gibi yetenekli isimler yer almış. Himesh Patel’in rolden biraz kopuk durduğunu da itiraf etmek gerekir.    
Etkileyici kara mizah örnekleri barındıran yapımda pop kültüre hakim olanlar için ince espriler yer alıyor. Şöhretin basamaklarını tırmanırken başa gelen zorlukları anlatan pek fazla film var aslında. “Yesterday”den benim beklentim esas olarak bana kaliteli espriler ve izlenebilecek naif bir hikâye vermesiydi. Bu bağlamda umduğumu çoğunlukla bulmuş olsam da filmi ciddi anlamda zedeleyen bir darbeyi kurguda vurmuş ekip. 
Post Production sinemacılığın en sıkıntılı dönemidir herhalde. Kurgu zaman zaman hayat kurtarırken zaman zaman çok iyi bir söze sahip filmi dahi yaralayabiliyor. Danny Boyle’un oldukça yetenekli bir yönetimi olduğu diğer işleriyle açık olsa da Amerikan sinemacılık kalıplarının dışına pek de çıkmayan bir isim oldu. Film tüm o enteresan öyküsü ve naif ilerleyişinin içinde korkunç bir kurguya sahip. Youtube videosu editler gibi; sinematografik hiçbir elit lezzet barındırmayan bir iş ortaya konmuş.   
Öykünün akışında, hikâyesel olarak birtakım boşluklar da yok değil. Dramatik yapıyı kotarabilmek için karakter motivasyonlarından ödün verilmiş ve hatta ödün vermenin yanı sıra karakter profili filmin ortasında sil baştan değişiyor.   
Sözün özü. Beklentinizi düşük tutarak eş, dost ile keyifli vakit geçirebileceğiniz bir film sayılır “Yesterday”. Beatles hayranı iseniz ayrı bir bakış yakalayabileceğinizi de belirtelim.  

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.