Yıldızlara Doğru Film Afişi

Yıldızlara Doğru Filmi Eleştirisi

Bir uzay filmi olması ile adeta Hollywood’un yakışıklı erkekleri arasında başlayan uzaya çıkma furyasına Brad Pitt’i de dahil eden film...

Brad Pitt’in başrolde olduğu, James Gray ve Ethan Gross’un kaleminden çıkma ve yine James Gray tarafından yönetilen Yıldızlara Yolculuk (Ad Astra) üzerine konuşalım.   
Film ortalama bir öykü ile sınanmış olsa da ortaya koyduğu iş bakımından keyifli denebilir. Aksiyon ve dramı bir araya getiren filmin basit senaryosu zengin oyuncu kadrosuyla telafi edilmiş gibi duruyor.
 
Brad Pitt haricinde Tommy Lee Jones, Ruth Negga, Ronald Sutherland, Kimberly Elise, Bobby Nish gibi yetenekli isimlerin doldurduğu kadroda filmi taşıyan o bildik etkileyici Amerikan sineması oyunculuğu tadını almak mümkün. 
 
Bir uzay filmi olması ile adeta Hollywood’un yakışıklı erkekleri arasında başlayan uzaya çıkma furyasına Brad Pitt’i de dahil eden film yapılan diğer; Interstellar, Marslı gibi yapımlardan daha akıcı ancak boyutsuz bir yapıya sahip. 
 
Baba-oğul ilişkisine odaklanan dramatik öğelerin içi yeterince doldurulmayıp gerek duygusal atmosferi gerekse seyirci üzerindeki reaksiyonunu eksik bırakmış gibi gözüküyor. Ancak filmin basit bir senaryo ile hareket ettiğini ve bu dramatik inşa sürecinde yine en sağlam denebilecek taşların da bu baba-oğul ilişkisi içerisinde atıldığını söylemek de doğru olacaktır.   
Bilindik oyunculuk standartlarında bir oyun veren Brad Pitt’i izlemek hiçbir zaman sıkıcı olmadı bana göre. İzlediğiniz film elbette bir “fight clup” değil. 
 
Müzikleri, filmin genel dokusunda; Amerikan sinema anlayışının gerisinde kalmış ve sanki daha iyisini yapabilirlermiş etkisi uyandırıyor. Özellikle sessiz bir uzay macerası izlemek ki bunu da yaptık (2001: Space Odyssey / Stanley Kubrick) kimi zaman oldukça etkileyici olsa da bu film için bir tık daha büyük müzik tercihleri en azından akılda kalacak müzik tercihleri daha iyi olabilirdi. 
 
Kurgu ile ilgili fazla söylenecek bir şey yok aslında zira ellerinden gelenin en iyisini yapmışlar gibi duruyor. Sinemanın içinde bulunduğu çağa uzak genel hatlarıyla sade bir çizgiye oturttuğum film Pazar sinemasında keyifli bir kahvaltı sonrası izlenebilecek bir film. Akşam yemeği için biraz hafif kaçabilir. 
 
Sinema dolu günler dilerim. 
 

Yorumlar