Yönetmen Alan Parker, Hayatını Kaybetti

Yönetmen Alan Parker, Hayatını Kaybetti

Usta İngiliz yönetmen Alan Parker, yaşamını yitirdi.

“Bugsy Malone”, “Evita”, “Midnight Express” ve “The Road to Wellville" gibi önemli yapımlara imza atan İngiliz yönetmen Alan Parker uzun bir hastalık süreci sonunda yaşamını yitirdi. İngiliz Film Enstitüsü, 76 yaşındaki yönetmenin hayatını kaybettiğini doğruladı.

Alan Parker; İki Filmi ile Oscar'a Aday Olmuştu.

Alan Parker, iki kez en iyi yönetmen kategorisinde Oscar'a aday olarak gösterilmişti. 1978 yılında “Midnight Express” ile 1988 yapımı “Mississippi Burning” aday olmaya hak kazanmıştı. Sinema sektörüne drama, müzikal, gerilim, politika türlerinde birçok yapımla katkı sağlayan yönetmen özellikle müzikalleri ile tanınıyordu. En çok bilinen yapımları arasında “Bugsy Malone”, “Fame”, “Pink Floyd the Wall”, “The Commitments” ve “Evita” yer alıyor.  

Parker, ilk uzun metrajlı filmi olan 1976 yapımı “Bugsy Malone” ile büyük bir başarı elde ederek sanat dünyasında adından söz ettirmeye başlamıştı. Filmdeki metaforlar ile sert eleştirilere maruz kalan yönetmen, bu şekilde bütün dikkatleri üzerine çekmişti. Türkiye'deki bir hapishanede yaşananları anlattığı "Midnight Express" de büyük tartışmalara neden olan yapımları arasında yer alıyordu. Sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünyanın çeşitli bölgelerindeki insanlar filme büyük tepki göstermişti.

76 yaşında hayata gözlerini yuman yönetmen Alan Parker, büyük tartışmalar yarattığı kadar sinema dünyasında önemli bir iz bırakarak aramızdan ayrıldı.

Yorumlar