Yönetmen Fatih Akın Mini Dizi Çekecek!

Yönetmen Fatih Akın Mini Dizi Çekecek!

Ödüllü yönetmen Fatih Akın, HBO için 6 bölümlük mini dizi çekeceğini açıkladı.

2004 yapımı Duvara Karşı filmi ile Altın Ayı ödülü kazanan Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın, HBO için Marlene Dietrich dizisi çekeceğini açıkladı. Görüntü Yönetmenleri Derneği’nin YouTube yayınına konuk olarak katılan Akın, HBO’da yayınlanacak mini dizisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Herkes gibi karantina sürecinde olan Fatih Akın ” Corona virus yüzünden herkes dizi seyrediyor. Dizi seyretmek büyük efor. Ben DVD'lerden film izliyorum. Almanya'da şu an dışarı tek ya da iki kişi çıkabiliyoruz. Bir tanıdığım var, sinema işletiyor. 'Benim makinelerin iki haftada bir çalışması lazım ki bozulmasın. Sinema boş. İstediğin zaman gel, film seyret' teklifinde bulundu. Haftada iki-üç kere gidiyorum, koskoca sinemada tek başıma film izliyorum”  sözlerine yer verdi.

"Diane Kruger bana cesaret verdi"

Proje fikrinin Diane Kruger’a ait olduğunu söyleyen Akın, “ Aslında 30'ların Hollywood'u benim dünyam değil, o yüzden başta korku ve endişem vardı. Diane 'Benim yönetmenim sensin. Ben Marlene Dietrich'i oynamak istiyorum, sen yaz, sen çek' dedi. Ablam ne diyorsun sen?' falan dedim. Gerçi ben ondan büyüğüm. Sonra baktım filmimiz gişe yapıyor, ödüller alıyoruz, 'Madem aramızda böyle bir alışveriş var, yine beraber çalışalım’ dedim. Senaryoyu 1 yıl boyunca dört kişi yazdık. Bu kadar iyi olmasını beklemiyordum. Farklı bir yaklaşımı var. Bir saatten sonra '6 bölüm çok para, ne yapacağız' diye düşünmeye başladık. HBO ise 'Biz bunu tek yapacağız. Sen sanatı hallet, biz parayı hallederiz' dedi."

Fatih Akın ve Diane Kruger daha öncede Aus dem Nichts filminde birlikte çalışmışlardı ve Kruger bu performansı ile Oscar adaylığı kazanmıştı. 

Yorumlar