Yönetmen Onur Ünlü Sinemaseverle İle Buluştu

Yönetmen Onur Ünlü Sinemaseverle İle Buluştu

Ünlü yönetmen Onur Ünlü, 3 Film ve Hikayeleri etkinliğinde sevenleri ile buluştu.

Bugünlerde İçten Sesler Korosu isimli kısa web dizisi Youtube’da yayınlanan ve ismi gündemde olan Onur Ünlü; Salt Galata’da düzenlenen 3 Film ve Hikayeleri etkinliğinde sinemaseverler ile buluştu. Etkinliğin bir önceki konuğu da genç yönetmen Tolga Karaçelik olmuştu. (Tolga Karaçelik’in katıldığı etkinlikle ilgili haberimizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.)

 
Toplamda 12 saat süren etkinlikte Onur Ünlü’nün yönettiği Sen Aydınlatırsın Geceyi, Put Şeylere ve Kırık Kalpler Bankası filmleri gösterildi. Gösterilen her filmin ardından filmler hakkında birer saatlik soru-cevap şeklinde ilerleyen söyleşiler yapıldı. Bu söyleşilere Put Şeylere filminde rol alan Türkü Turan ve Kırık Kalpler Bankası filminin idari yapımcısı Yamaç Okur eşlik etti. Kırık Kalpleri Bankası filminin müziklerini yapan Yasemin Mori ve sanat yönetmeni İsmail Durmaz ise etkinliğe katılamadı. Film gösterimleri ve söyleşilere ek olarak Onur Ünlü’nün Aralık ayında kurduğu ve dikkat çekici işler yapan eğitim kurumu Filim Okulu’nda verilen derslere küçük birer örnek olarak Funda Alp ile Senaryo, Onur Ünlü ile Film Yapımı atölyeleri düzenlendi. Sinemaseverler ve film yapmak isteyenler işin ustalarına sorularını yönelttiler.
 
Eğlenceli geçen etkinlik boyunca Onur Ünlü; sinema anlayışı ve filmleri hakkında birçok önemli açıklamada bulundu. Onur Ünlü’nün açıklamalarından bazı alıntı cümleleri sizlerle paylaşıyoruz.
 
“Sinema hikaye anlatma değil, imaj sanatıdır. Benim sahnelerim ayrı ayrı ve kopuk kopuktur. Aklıma farklı zamanlarda gelmiş birbiriyle alakasız imajlardır. Hepsi bir araya gelince zorunlu olarak bir hikaye oluştururlar. Yazarın içinde ve duygularında tutarlılık varsa yazdığı metinde de o tutarlılık otomatik olarak oluşur.”
 
“Koşullar sinemada mutlak belirleyicidir. Yönetmenlik koşulları uydurma işidir. Sadece kadraj yapmak değil, kendi iç duygunu yönetmek ve yansıtmaktır. Filmde karakterlerin dertlerini temel insanı kök duygular üzerine kurarsan kim olursa olsun hisseder. Ben ne çekeceğimi sete gelmeden her zaman bilirim. Filmin çoğu masada biter. Sette sadece planlar uygulanır.”
 

SİNEMA İMGELERDEN İBARET DEĞİLDİR

 
Sinemanın imgelerden ibaret olmadığını, filmde ne görüyorsanız anlamın da o olduğunu söyleyen Ünlü, sürekli her şeyde gizli bir anlam ve gönderme olduğunu düşünmenin yanlış olduğunu belirtti. Sen Aydınlatırsın Geceyi isimli filmindeki bazı sahnelerin metaforik anlamları olup olmadığı sorularına ise şu cevapları verdi;
 
“Taş yağma sahnesinde Ebabil kuşlarına bir gönderme amacı yok. Planlar bağlanmadığı için araya bir kuş görüntüsü koyduk.”
 
“Asılan kişinin dövülme sahnesi bir zina cezalandırması değil. Orada bir sopa bulduk ve onu kullandık. Senaryoda yoktu.”
 
“Ters olan sahne kasıtlı yapılması. Steadicam ters kaydetmiş, masada öyle gördüm ve öyle kalmasını istedim.”
 

Yorumlar